15. Novembris 2022 /NR. 46 (1260)
Notikums
Studenti un skolēni piedalās "Jurista Vārda" rīkotajos Satversmes svētkos Latgalē
Satversmes svētku rīkotāji kopā ar viktorīnas uzvarētājiem Latgales vēstniecībā "Gors" Rēzeknē
Foto: Māris Justs

Pagājušajā nedēļā, 9. novembrī, Daugavpilī un Rēzeknē notika žurnāla "Jurista Vārds" rīkotie pasākumi par godu Latvijas Republikas konstitūcijas simtgadei – Satversmes svētki Latgalē. Abās norises vietās tos apmeklēja kupls skaits studentu un skolēnu, kam šī bija laba iespēja gan uzzināt vairāk par Satversmi un tās nozīmi ikdienā, gan apdomāt, cik liela ir katra Latvijas pilsoņa loma Satversmē noteikto vērtību piepildīšanā, aizsardzībā un attīstībā.

Visa 2022. gada garumā, svinot Satversmes simtgadi, "Jurista Vārds" un tā izdevējs VSIA "Latvijas Vēstnesis" ir centies popularizēt Latvijas konstitūcijas vērtības un veicināt tās izpratni ārpus profesionālā juristu loka, kas ar valststiesībām nodarbojas ikdienā. Gan 15. februārī iznākušais eseju krājums par Satversmes jēdzieniem, gan maijā publiskotā izglītojošā filma "Atver Satversmi" ir mērķēta uz visplašāko auditoriju, un abi šie produkti ir pieejami katram interesentam bez maksas (esejas – portālā juristavards.lv, filma – "Jurista Vārda" Youtube kontā).1 Simbolisku punktu savām aktivitātēm par godu Satversmes jubilejai žurnāla redakcija pielika pagājušajā nedēļā, kad apritēja 100 gadi kopš Satversmes spēkā stāšanās, kas notika 1922. gada 7. novembrī pulksten 12.00, uz pirmo sēdi sanākot pirmajai Saeimai.

Šajā simboliskajā nedēļā, 9. novembrī, "Jurista Vārds" sadarbībā ar Daugavpils Universitāti un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju rīkoja izglītojošus pasākumus jauniešiem – Satversmes svētkus Latgalē. Daugavpilī pasākums noritēja Universitātes koncertzālē, bet Rēzeknē – "Gora" Mazajā zālē. Apmeklētāju skaitā bija abu augstskolu studenti un Daugavpils un Rēzeknes skolu audzēkņi – no Daugavpils Valsts ģimnāzijas, Daugavpils Centra vidusskolas, Austrumlatvijas tehnoloģiju vidusskolas, Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas, Rēzeknes 2. vidusskolas, Rēzeknes Poļu vidusskolas un Rēzeknes Tehnikuma, kā arī šo augstskolu pasniedzēji, šī reģiona tiesneši, prokurori, pašvaldību ierēdņi un citi interesenti.

Satversmes svētku rīkotāji apmeklētājiem piedāvāja noskatīties fragmentus no "Jurista Vārda" veidotās filmas "Atver Satversmi", kā arī noklausīties Latvijas Universitātes docenta Dr. iur. Jāņa Plepa priekšlasījumu "Kas ir Satversme".

Pasākumus noslēdza redakcijas rīkota interaktīva viktorīna par Latvijas un citu valstu konstitūcijām: Daugavpilī tajā pirmo vietu ieguva maģistrantūras students Vladimirs Aņisimovs, bet Rēzeknē – maģistrante Laura Grodze. Starp viktorīnas laureātiem bija arī citi studenti un klātesošie skolēni. Balvās viņi saņēma "Jurista Vārda" eseju krājumu par Satversmi, kā arī citas "Latvijas Vēstneša" un Satversmes tiesas dāvinātas balvas, savukārt visi pasākuma apmeklētāji mājās devās, līdzi ņemot "Latvijas Vēstneša" apgādā šogad tapušo izglītojošo izdevumu "Satversme kabatā", kurā lasāms ne vien konstitūcijas teksts, bet arī rakstnieka Jāņa Joņeva populārs Satversmes skaidrojums ar Reiņa Pētersona ilustrācijām. Pateicību par jaunatnes izglītošanu valsts pamatos saņēma arī klātesošie pedagogi.

"Jurista Vārds" saka paldies Daugavpils Universitātei, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijai, Latgales vēstniecībai "Gors" un citiem atbalstītājiem par dalību Satversmes svētku rīkošanā, kā arī J. Plepam par aizraujošām lekcijām un sarunām ar jauniešiem.

Redakcija ir gandarīta, ka šī iecere skaidrot un popularizēt Satversmi tās simtgadē ir izdevusies. Tieši šobrīd ir sevišķi svarīgi, lai Latvijas valsts pamatos liktās Satversmes vērtības – demokrātija, neatkarība, tiesiskums – būtu saprotamas un tiktu atbalstītas visās sabiedrības grupās un visās Latvijas daļās. Simboliska sakritība bija fakts, ka 9. novembrī, kad noritēja Satversmes svētki Latgalē, pavisam netālu no Rēzeknes "Gora" tika demontēts padomju okupācijas laikā tapušais piemineklis "Aļoša".

RAKSTA ATSAUCES /

1. Par visiem Satversmes simtgadei veltītajiem pasākumiem skat.: satversme100.lv; Gailīte D. Konstitūcijas simtgades svinības – ar domu par Latvijas demokrātijas nākotni. Jurista Vārds, 08.11.2022., Nr. 45 (1259), 8.–9. lpp.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Studenti un skolēni piedalās "Jurista Vārda" rīkotajos Satversmes svētkos Latgalē. Jurista Vārds, 15.11.2022., Nr. 46 (1260), 5.-6.lpp.
VISI RAKSTI 15. Novembris 2022 /NR. 46 (1260)
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties