2020. gada martā stājās spēkā grozījumi Komerclikumā (turpmāk – Grozījumi), kas pavēra jaunas iespējas kapitālsabiedrībām organizēt un noturēt dalībnieku un akcionāru sapulces attālināti, izmantojot elektroniskās saziņas līdzekļus, kā arī balsot pirms sapulces norises.1 Minētie Grozījumi tika paātrināti pieņemti, ņemot vērā Covid-19 pandēmijas radīto ārkārtas situāciju valstī un tā rezultātā ieviestos pulcēšanās un ceļošanas ierobežojumus. Vienlaikus regulējuma ieviešana attālinātajām kapitālsabiedrību sapulcēm vērtēta arī jau krietni iepriekš.
Regulējums ir pierādījis savu veiksmīgumu praksē. Aizvadītajā laikā ir novērojama pozitīva tendence komersantu vidū, tai skaitā kapitāla tirgus emitentu kārtējās un ārkārtas akcionāru sapulcēs, izmantojot esošā regulējuma priekšrocības un praktiskos ieguvumus sapulču norisē ar elektronisko sakaru līdzekļu starpniecību. Sekojot labas korporatīvās pārvaldības principiem un tirgus praksēm, arvien vairāk uzņēmumu izvēlas atspoguļot dalībnieku un akcionāru (turpmāk abi kopā – dalībnieki) sapulces norises veidus un ar to saistītos organizatoriskos procesus sabiedrības statūtos, sapulces reglamentos un korporatīvās pārvaldības politikās, tādējādi veicinot iespējami plašāku dalībnieku iesaisti sapulcēs un efektīvu sabiedrības lēmumu pieņemšanu. Minētais regulējums ir attiecināms gan uz sabiedrībām ar ierobežotu atbildību (SIA), gan akciju sabiedrībām (AS), tajā skaitā publiski kotētām akciju sabiedrībām un valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībām.
Komerclikumā ietvertās iespējas
Komerclikuma regulējums paredz vairākas iespējas, kā kapitālsabiedrību dalībnieki var piedalīties un balsot dalībnieku sapulcēs. Dalībniekiem ir tiesības nodot balsi pirms plānotās dalībnieku sapulces (priekšbalsojumi), atsevišķiem dalībniekiem piedaloties un balsojot dalībnieku sapulcē ar elektronisko saziņu līdzekļu starpniecību (daļēji attālinātās sapulces) vai visiem dalībniekiem piedaloties pilnībā attālināti (e-sapulces), ievērojot likumā noteiktās prasības. Vienlaikus regulējums neizslēdz kapitālsabiedrību pienākumus sapulces sasaukšanas un noturēšanas kārtībā, kā arī iespēju organizēt dalībnieku sapulci klātienē atbilstoši sabiedrības ierastajai kārtībai un korporatīvajai pārvaldībai, ievērojot Komerclikuma noteikumus.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.