15. Novembris 2022 /NR. 46 (1260)
Skaidrojumi. Viedokļi
Komerclikuma grozījumi par daļu kategorijām – jaunas iespējas darba devējiem un investoriem
2
Toms Šulmanis
SIA "ZAB Cobalt" zvērināts advokāts 

2021. gada 12. janvārī stājās spēkā ilgi gaidītie grozījumi Komerclikumā (turpmāk – KCL), kas paredz iespēju sabiedrībām ar ierobežotu atbildību veidot dažādas kapitāla daļu kategorijas (turpmāk – Grozījumi).1

Šī raksta mērķis ir īsumā ieskicēt šo grozījumu evolūciju, kā arī dot ieskatu lasītājiem par jaunā normatīvā regulējuma ietekmi ne tikai uz jaunuzņēmumu ekosistēmu, bet arī Latvijas investīciju klimatu kopumā.

Kā nonācām līdz šiem grozījumiem

Lai gan diskusijas par Grozījumu nepieciešamību ir bijušas arī iepriekš, šis jautājums īpaši tika aktualizēts tieši 2019. gadā, kad ar šādu iniciatīvu klajā nāca jaunuzņēmumu inkubatora pārstāvis Andris Bērziņš, veidojot darba grupu no ieinteresētajiem industrijas pārstāvjiem kontekstā ar kapitāla daļu (akciju) pirkuma tiesībām, kas būtu piešķiramas jaunuzņēmumu darbiniekiem.

Kapitāla daļu (akciju) pirkuma tiesības (stock options) ir darbinieka tiesības iegūt uzņēmuma daļas par nominālvērtību, samazinātu cenu vai bez maksas pēc noteikta laika perioda neatkarīgi no uzņēmuma kapitāla daļu (akciju) tā brīža patiesās tirgus vērtības. Darbinieks iegūst iespēju pārdot daļas un attiecīgi saņemt papildu ienākumus uzņēmuma vērtības pieauguma gadījumā. Īpaši aktuāli tas ir jaundibinātiem (parasti tehnoloģiju) uzņēmumiem, kuru vērtība sākotnējā darbības posmā ir grūti nosakāma un prognozējama. Vienlaikus tas ir papildus motivējošs faktors, kā piesaistīt un dinamiskajos darba tirgus apstākļos noturēt uzņēmuma darbiniekus, kā arī veicināt darba ņēmēja ieinteresētību uzņēmuma attīstībā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Inese Rendeniece
17. Novembris 2022 / 10:56
0
ATBILDĒT
Sapratu pati - vienlaikus ar kapitāldaļu pirkuma līgumu vai noslēgumā var parakstīt daļu ieguvēja paziņojumu komercreģistra iestādei, kurš glabājas pie pārdevēja.
Inese Rendeniece
16. Novembris 2022 / 19:21
0
ATBILDĒT
Kā jau rakstā norādīts, darbiniekam, kurš ieguvis kapitāla daļas stock option izmantošanas rezultātā, interesē iespēja kādā brīdī tās izdevīgi pārdot tālāk (ja vien statūti to vispār atļauj). Kapitāla daļu pirkšanas - pārdošanas darījumos pirkuma maksa pārdevējam parasti tiek samaksāta pēc tam, kad daļu pāreja ir reģistrēta komercreģistrā, vai arī pircējam ir iesniegts darījumu atspoguļojošs dalībnieku reģistra nodalījums. Jebkuru dalībnieku reģistra nodalījumu jāparaksta valdei, un, ņemot vērā, ka valde parasti ir lojāla vairākuma dalībniekam, tai pastāv iespēja likt nopietnus šķēršļus šādiem darbinieku - mazākuma dalībnieku darījumiem. Ja praksē mazākuma investoriem varbūt tiešām statūtos tiek paredzētas tiesības nominēt savus valdes locekļus, tad darbiniekiem, visdrīzāk, ne. Vai ir kādas idejas, kā šo risku novērst?
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties