15. Novembris 2022 /NR. 46 (1260)
Skaidrojumi. Viedokļi
Plānotās izmaiņas komercsabiedrību reorganizācijas kārtībā
Mg. iur.
Gita Daukste
Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta Komerctiesību nodaļas juriste 

2022. gada 24. oktobrī starpinstitūciju saskaņošanai ir novirzīts Tieslietu ministrijas sagatavotais likumprojekts "Grozījumi Komerclikumā" (22-TA-1288),1 ar ko izstrādāti grozījumi, lai līdz 2023. gada 31. janvārim ieviestu Eiropas Parlamenta un Padomes 2019. gada 27. novembra Direktīvā 2019/2121, ar ko groza Direktīvu 2017/1132 attiecībā uz pārrobežu reorganizāciju, apvienošanos un sadalīšanu2 (turpmāk – Pārrobežu reorganizācijas direktīva), noteiktās prasības. Rakstā apskatītas būtiskākās izmaiņas par iecerēto nacionālā un pārrobežu reorganizācijas procesa regulējumu.

Līdz ar Pārrobežu reorganizācijas direktīvas ieviešanu Komerclikumā turpmāk tiks regulēts ne tikai pārrobežu apvienošanas, bet arī pārrobežu sadalīšanas un pārrobežu pārveidošanas process. Taču būtiskas izmaiņas Komerclikuma regulējumā paredzētas arī nacionālajam reorganizācijas procesam. Tās galvenokārt ietver saīsinātus termiņus, vienkāršotas procedūras un abu reorganizācijas procesu – nacionālā un pārrobežu – vienādošanu, cik nu to ļauj katra procesa specifika. Tādā veidā plānots Komerclikuma regulējumu reorganizācijai padarīt mazāk smagnēju un vieglāk izprotamu.

 

Nacionālās reorganizācijas būtiskākās izmaiņas

Komercsabiedrību reorganizācijas process pašlaik spēkā esošajā Komerclikuma redakcijā ir paredzēts samērā ilgs, ja to salīdzina ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Tas pats attiecināms arī uz pārveidošanu, kam vajadzētu būt visnotaļ ātram un ērtam procesam, jo komercsabiedrība pārveidojoties maina tikai tās veidu, saglabājot tiesību subjekta statusu. Tā kā komerciālās apgrozības paātrināšana un efektivitātes veicināšana ir viens no nozīmīgākajiem komerctiesību mērķiem,3 Komerclikuma C daļu "Komercsabiedrību reorganizācija" plānots izteikt jaunā redakcijā, lai reorganizācijas procesu padarītu pēc iespējas ātrāk un vieglāk īstenojamu. Tas gan nenozīmē, ka pilnībā mainīsies visa reorganizācijas procesa kārtība. Gluži pretēji – ar likumprojektu tiks saglabāts līdzšinējais nacionālās reorganizācijas norises regulējums, veicot konceptuālas izmaiņas tikai atsevišķos reorganizācijas aspektos. Mazākas izmaiņas ietvers atsevišķu normu apvienošanu vai vienkopus izdalīšanu regulējuma pārskatāmības nolūkos. Autore turpmāk rakstā izklāstīs būtiskākās izmaiņas, kas jāzina komersantiem par nacionālā reorganizācijas procesa regulējumu.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties