22. Novembris 2022 /NR. 47 (1261)
Tiesību politika
Vai iespējams samazināt izmeklēšanas iestāžu skaitu un pārskatīt to kompetences

Latvijā noziedzīgu nodarījumu izmeklēšanas funkcija ir piešķirta 11 izmeklēšanas iestādēm,1 un izmeklēšanas iestāžu struktūra var šķist sadrumstalota, tādēļ Valsts kontrole lietderības revīzijā vērtēja, vai sistēmā ir iespējamas un nepieciešamas izmaiņas, lai noziedzīgu nodarījumu izmeklēšana kļūtu efektīvāka. Pirms pāris nedēļām publiskoti šīs revīzijas rezultāti, un, kā norāda Valsts kontrole, no revīzijā konstatētā izriet, ka decentralizēts izmeklēšanas iestāžu modelis, kāds iedibināts Latvijā, pats par sevi nav neefektīvs. Tomēr, vērtējot no dažādiem tiesiskiem un lietderības aspektiem, izmeklēšanas efektivitātes nolūkā Latvijas izmeklēšanas iestāžu institucionālajā sistēmā ir iespējamas izmaiņas, turklāt atsevišķos gadījumos tās ir ne tikai vēlamas, bet pat nepieciešamas. Turpinājumā – ieskats Valsts kontroles apkopotajos revīzijas ziņojuma galvenajos secinājumos.2

Institucionālā piekritība decentralizētā izmeklēšanas iestāžu modelī

Decentralizētais izmeklēšanas iestāžu modelis Latvijā izveidojies vēsturiski, atjaunojot izmeklēšanas iestādes, kas darbojās pirms okupācijas. Tomēr laika gaitā izmeklēšanas iestāžu sarakstā veiktas izmaiņas, izveidojot jaunas vai reorganizējot esošās iestādes, piemēram, 2015. gadā darbību sāka IDB, 2018. gadā – VID NMPP un VID IDP.

Analizējot normatīvo aktu grozījumus un to pamatojumu, revīzijā secināts, ka līdz šim jaunu izmeklēšanas iestāžu izveidei ir gadījuma raksturs, kas saistīts ar konkrētu problēmu risināšanu konkrētā izmeklēšanas iestādē, un netiek īstenota kompleksa pieeja, vienas un tās pašas problēmas vienveidīgi risinot visā izmeklēšanas iestāžu institucionālajā sistēmā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties