Iepirkumos, kas uzsākti pēc 2023. gada 1. janvāra, pasūtītājiem jāpiemēro jaunie izslēgšanas noteikumi, kas cita starpā satur būtiskas izmaiņas attiecībā uz izslēgšanu konkurences tiesību pārkāpumu dēļ. Šie jaunie izslēgšanas noteikumi ietverti Publisko iepirkumu likuma (turpmāk – PIL) 42. pantā, kā arī Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likuma 48. pantā un Publiskās un privātās partnerības likuma 37. pantā. Jaunā redakcijā izteikts arī Aizsardzības drošības jomas iepirkumu likuma 44. pants, tomēr jāpatur prātā minētā likuma specifika, tajā skaitā atšķirības izslēgšanas noteikumos, kas šajā rakstā netiks apskatītas.
Diskusijas par nepieciešamību izstrādāt jaunus izslēgšanas noteikumus sākās drīz pēc tam, kad publiski kļuva zināms, ka Konkurences padome uzsākusi izmeklēšanu, pastāvot aizdomām, ka teju visi lielākie Latvijas būvuzņēmēji ilgstoši veikuši iepirkumu sadali un saskaņojuši dalības nosacījumus iepirkumos.
Iepriekš PIL paredzēja izslēgšanu no iepirkumiem tikai uz vienu gadu pēc tam, kad Konkurences padomes lēmums, ar kuru konstatēts kartelis, ir kļuvis galīgs un neapstrīdams. Konkurences padomes veiktā izmeklēšana var ilgt divus gadus, bet tiesvedības process var ilgt četrus gadus vai pat ilgāk. Ievērojot minēto, pasūtītāji nevarēja izslēgt no iepirkumiem kandidātus un pretendentus, pret kuriem tika veikta izmeklēšana par dalību kartelī vai kuri tiesā bija apstrīdējuši Konkurences padomes lēmumu. Tas radīja šaubas par to, vai pastāvošie noteikumi ir pietiekami, lai nodrošinātu godīgu konkurenci iepirkumos.
Grozījumu pieņemšanas process bija ilgstošs un smagnējs. Likumdošanas procesa ietvaros Finanšu ministrijas sākotnēji piedāvātā redakcija tika būtiski mainīta. To, vai jaunie izslēgšanas noteikumi uzlabos godīgu konkurenci iepirkumos, rādīs laiks. Vienlaikus jau tagad iezīmējas noteikumi, kas varētu radīt strīdus un jautājumus par to atbilstību Eiropas Savienības tiesībām iepirkumu jomā. Pasūtītājiem jārēķinās, ka to lēmumi ietekmēs ne tikai iepirkuma norisi, bet būs arī mēģinājumi panākt zaudējumu kompensāciju no to piegādātāju puses, kuri uzskatīs, ka ir nepamatoti izslēgti no dalības iepirkumā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.