24. Janvāris 2023 /NR. 4 (1270)
Tiesību prakses komentāri
Vai advokāts drīkst pielīgt stundas likmi
Ieskats EST 2023. gada 12. janvāra spriedumā lietā C-395/21
Dr. iur.
Arta Snipe
Zvērināta advokāte "ZAB Spridzāns, Snipe & Hramčenko" 

2023. gada 12. janvārī Eiropas Savienības Tiesa (turpmāk – EST) lietā Nr. C-395/21 lēma, ka patērētāju tiesībām neatbilstošs būs advokāta honorārs, kas noteikts kā stundas likme, ja starp advokātu un patērētāju noslēgtajā līgumā par juridisko pakalpojumu sniegšanu nebūs iekļauti honorāra precizējumi vai cita informācija. EST uzsvēra, ka tikai stundas likmes norādīšana neatbilst prasībai par vienkāršas un saprotamas valodas lietošanu līguma noteikumu formulējumā, jo patērētājam netiekot sniegta informācija, kas ļautu līgumu noslēgt piesardzīgi un pilnībā apzinoties tā ekonomiskās sekas.

Rakstā ieskicēšu galvenās sprieduma atziņas, kā arī to, vai un kā spriedumā ietvertā normu interpretācija ietekmē Latvijas advokātu noslēgtās vienošanās ar klientiem – patērētājiem.

Lietas fakti

EST prejudiciālo nolēmumu lietā Nr. C-395/21 sniedza pēc Lietuvas Augstākās tiesas lūguma. Izskatīšanā Lietuvas Augstākajā tiesā bija nonācis strīds starp advokāti un viņas klientu, fizisku personu, kas atzīstama par patērētāju. Starp advokāti un klientu bija noslēgti vairāki līgumi par juridisko palīdzību, kuros bija pielīgts, ka par advokātes sniegtajām konsultācijām klients maksās honorāru – 100 eiro par katru klienta konsultēšanai vai juridisko pakalpojumu sniegšanai veltīto stundu. Strīds pušu starpā radās tad, kad advokāte izrakstīja rēķinus par sniegto juridisko palīdzību, bet klients tos apmaksāja tikai daļēji. Advokāte vērsās tiesā, kas tās prasību apmierināja daļēji, par juridisko palīdzību maksājamo atlīdzību samazinot un piedzenot tikai pusi no prasītā.

Izskatot advokātes kasācijas sūdzību, Lietuvas Augstākajai tiesai radās šaubas par to, vai pušu starpā noslēgto līgumu noteikumi ir godīgi, pamatojoties uz Līguma par Eiropas Savienības darbību 169.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties