2023. gada 23. janvārī Eiropas Cilvēktiesību tiesa (turpmāk – ECT) pasludināja spriedumu lietā "Macatė pret Lietuvu" (pieteikums Nr. 61435/19), kurā konstatēja Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (turpmāk – Konvencija) 10. panta (vārda brīvība) pārkāpumu, kas izpaudies liegumā izplatīt bērnu grāmatu, kurā stāstīts arī par viendzimuma attiecībām.
ECT secināja, ka ierobežojuma mērķis – liegt bērniem iespēju saņemt informāciju par viendzimuma attiecībām – nav atzīstams par leģitīmu, jo šādu normu pieņemšana un piemērošana tikai veicina aizspriedumu nostiprināšanos un veicina homofobiju, un nav savienojams ar demokrātiskai sabiedrībai raksturīgajiem vienlīdzības, plurālisma un iecietības principiem. Tā kā šī ir pirmā lieta, kurā ECT bija jāvērtē tieši bērnu literatūrai piemērotie ierobežojumi, tiesa spriedumā ietvēra plašu ierobežojumu mērķu leģitimitātes analīzi.
Ņemot vērā kaismīgās diskusijas sociālajos tīklos gan jautājumos, kas skar viendzimuma partnerattiecības, gan jautājumos saistībā ar mākslinieciskās izpausmes brīvību, rakstā došu iespēju ieskatīties ECT sniegtajā sprieduma argumentācijā.
Lietas fakti
Lieta ECT nonāca 2019. gada nogalē, kad tiesā vērsās lietuviešu māksliniece Neringa Dangvīde Macate. Viņa 2013. gadā bija izdevusi pasaku grāmatu "Dzintara sirds", paredzētu 9–10 gadus veciem bērniem. Pasaku varoņi bija no dažādām marginalizētām sociālajām vai etniskajām grupām, piemēram, romi un jaunieši ar intelektuālās attīstības traucējumiem, un pasakās autore pievērsās tādiem jautājumiem kā stigmatizācija, iebiedēšana, šķirtās ģimenes un emigrācija.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.