7. Februāris 2023 /NR. 6 (1272)
Tiesību prakses komentāri
Ar vēsu galvu par karstu tēmu jeb pasakas par viendzimuma attiecībām lietuviešu gaumē
Ieskats ECT 2023. gada 23. janvāra spriedumā lietā "Macatė pret Lietuvu"
Dr. iur.
Arta Snipe
Zvērināta advokāte "ZAB Spridzāns, Snipe & Hramčenko" 

2023. gada 23. janvārī Eiropas Cilvēktiesību tiesa (turpmāk – ECT) pasludināja spriedumu lietā "Macatė pret Lietuvu" (pieteikums Nr. 61435/19), kurā konstatēja Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (turpmāk – Konvencija) 10. panta (vārda brīvība) pārkāpumu, kas izpaudies liegumā izplatīt bērnu grāmatu, kurā stāstīts arī par viendzimuma attiecībām.

ECT secināja, ka ierobežojuma mērķis – liegt bērniem iespēju saņemt informāciju par viendzimuma attiecībām – nav atzīstams par leģitīmu, jo šādu normu pieņemšana un piemērošana tikai veicina aizspriedumu nostiprināšanos un veicina homofobiju, un nav savienojams ar demokrātiskai sabiedrībai raksturīgajiem vienlīdzības, plurālisma un iecietības principiem. Tā kā šī ir pirmā lieta, kurā ECT bija jāvērtē tieši bērnu literatūrai piemērotie ierobežojumi, tiesa spriedumā ietvēra plašu ierobežojumu mērķu leģitimitātes analīzi.

Ņemot vērā kaismīgās diskusijas sociālajos tīklos gan jautājumos, kas skar viendzimuma partnerattiecības, gan jautājumos saistībā ar mākslinieciskās izpausmes brīvību, rakstā došu iespēju ieskatīties ECT sniegtajā sprieduma argumentācijā.

 

Lietas fakti

Lieta ECT nonāca 2019. gada nogalē, kad tiesā vērsās lietuviešu māksliniece Neringa Dangvīde Macate. Viņa 2013. gadā bija izdevusi pasaku grāmatu "Dzintara sirds", paredzētu 9–10 gadus veciem bērniem. Pasaku varoņi bija no dažādām marginalizētām sociālajām vai etniskajām grupām, piemēram, romi un jaunieši ar intelektuālās attīstības traucējumiem, un pasakās autore pievērsās tādiem jautājumiem kā stigmatizācija, iebiedēšana, šķirtās ģimenes un emigrācija.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties