28. Marts 2023 /NR. 13 (1279)
Tiesību politika
Kādēļ Pašvaldību likumā bija nepieciešamas iedzīvotāju padomes: Valsts prezidenta iniciatīva un dialogs ar likumdevēju

Viena no jaunā Pašvaldību likuma būtiskajām novitātēm ir iedzīvotāju padomes (likuma 58. pants). Tās iecerētas kā vietējo kopienu pārstāvniecības mehānisms, kura uzdevums ir jaunajās, daudz lielākajās Latvijas pašvaldībās nodrošināt sabiedrības demokrātiskās līdzdalības iespējas, novēršot pašvaldības iestāžu "atrautību" no iedzīvotājiem un nepieļaujot no pašvaldības centra attālo "nesadzirdēto nomaļu" veidošanos. Iedzīvotāju padomes likumā tika ietvertas pēc Valsts prezidenta Egila Levita iniciatīvas un vairākkārtējiem atgādinājumiem parlamentam. Turklāt tieši iedzīvotāju padomju sākotnēji neprecīzais regulējums bija iemesls, kādēļ Valsts prezidents nodeva likumu Saeimai otrreizējai caurlūkošanai. Jāpiebilst, ka 13. Saeima lielā mērā ņēma vērā prezidenta ieteikumus – gan izveidojot iedzīvotāju padomes, gan pilnveidojot to regulējumu.

Šajā "Jurista Vārda" tematiskajā laidienā, kas veltīts jaunā Pašvaldību likuma skaidrošanai, lasītāju uzmanībai tiek piedāvāti divi materiāli: ieskats Valsts prezidenta dialogā ar 13. Saeimu par optimālu iedzīvotāju padomju regulējumu likuma 58. pantā (argumenti, kas bija par pamatu tam, ka E. Levits nodeva likumu Saeimai otrreizējai caurlūkošanai).

Otrkārt, tiek publicēts Valsts prezidenta "Komentārs Pašvaldību likuma 58. pantam (iedzīvotāju padomes)", ko viņš publiskoja pēc Pašvaldību likuma otrreizējas caurlūkošanas Saeimā ar nolūku plašākai sabiedrībai skaidrot pēc viņa iniciatīvas izveidoto iedzīvotāju padomju institūtu, "lai tas sasniegtu savu mērķi un sekmētu vietējo kopienu tiesības pašām ievēlēt savus priekšstāvjus iedzīvotāju padomēs".

Valsts prezidents E. Levits, pamatojoties uz Satversmes 71. pantu, 2022. gada 16. septembrī pieprasīja 13. Saeimas 2022. gada 8. septembrī pieņemtā Pašvaldību likuma (likumprojekts Nr.

ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties