Pirmie soļi rakstveida procesa attīstībai sākās ar 2009. gada 12. marta likumu "Grozījumi Kriminālprocesa likumā", vēlākos gados to paplašinot un attīstot. Pašlaik Kriminālprocesa likums nosaka septiņas situācijas, kad lietu var iztiesāt rakstveida procesā, vienlaikus nosakot prokuroram, aizstāvim un personai, kuras intereses izskatāmā sūdzība vai protests aizskar, tiesības iesniegt iebildumus pret lietas iztiesāšanu rakstveida procesā.
2020. gads un Covid-19 pandēmija daudzās dzīves jomās ieviesa būtiskas pārmaiņas. Jāatzīst, ka tas bija laiks, kad būtiski mainījās pierastās ikdienas procedūras un cilvēku domāšana. Arī tiesu sistēmā. Ar Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma 12. panta pirmo daļu tika noteikts (regulējums ir spēkā arī šobrīd), ka krimināllietu apelācijas kārtībā var iztiesāt rakstveida procesā arī gadījumos, kas nav minēti Kriminālprocesa likumā. Prokurors vai persona, kuras intereses un tiesības sūdzība vai protests aizskar, var izteikt lūgumu, to pamatojot, lietu izskatīt mutvārdu procesā. Proti, šobrīd saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma regulējumu apelācijā pastāv rakstveida process kā pamatprincips, un personai vai prokuroram ir dotas tiesības lūgt mutvārdu procesu. Šāda pieeja bija pamatota un atbilstoša Covid-19 pandēmijas laikā, tomēr ir apšaubāma ilgtermiņā. Turklāt Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likums tika radīts kā krīzes risinājums, kas visdrīzāk nepastāvēs ilgtermiņā.
Vienlaikus ar Ministru kabineta rīkojumu "Par Valdības rīcības plānu Deklarācijas par Artura Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību" (pieņemts Ministru kabineta 2023.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.