20. Jūnijs 2023 /NR. 25/26 (1291/1292)
Notikums
Kas notika Temīdas teltī sarunu festivālā "Lampa"
Foto: Alīna Kļaviņa

9. un 10. jūnijā ar vērienu aizvadīts jau devītais sarunu festivāls "Lampa". Ar 323 pasākumiem un rekordlielu norišu vietu skaitu – 55 teltīm un skatuvēm – divās dienās festivāls pulcēja vairāk nekā 20 000 cilvēku. Starp šī gada "Lampas" norisēm bija arī deviņi pasākumi Temīdas teltī, ko rīkoja tieslietu nozares institūcijas un organizācijas.

Tiesu vara sarunu festivālā "Lampa" arī šogad bija sastopama Temīdas teltī, kas organizēta pēc Tieslietu padomes iniciatīvas. Ar saviem pasākumiem tajā iesaistījās Tieslietu ministrija, Augstākā tiesa, Prokuratūra, Zvērinātu advokātu padome, Zvērinātu notāru padome, Rīgas apgabaltiesa, Latvijas Administratīvo tiesnešu biedrība, Latvijas Tiesnešu biedrība un žurnāls "Jurista Vārds". Savukārt diskusijās piedalījās arī daudzu citu tiesu varas un tieslietu nozares institūciju pārstāvji.

Tiesu varas telts apmeklētājiem bija iespēja sastapt žurnālistus, tiesnešus, senatorus, prokurorus un advokātus, tieslietu ministri, Valsts policijas darbiniekus un ekspertus, diplomātus, mediatorus, raidījuma vadītājus un ētera personības, biedrības "Skalbes" valdes locekli un OPEN radošo centru vadītāju, kā arī aktīvus skolēnus un studentus.

Temīdas telti piektdien, 9. jūnijā, atklāja Latvijas Tiesnešu biedrības un Administratīvo tiesnešu biedrības rīkotā saruna "Tiesību pratība. Kad tiesāties un kad ne?", kurā ikviens apmeklētājs varēja saņemt praktiskus padomus tiesību pratībā un atbildes uz jautājumu, vai patiešām ir nepieciešams tiesāties.

Savukārt Tieslietu padomes organizētajā diskusijā "Priekšstats par tiesu ziņas attālumā" tiesneši un žurnālisti runāja par to, kā pilnveidot tiesu komunikāciju un mediju komunikāciju par tiesu varu tā, lai sabiedrības priekšstats, kā arī uzticība tiesu varai uzlabotos.

Jauniešiem bija iespēja pašiem spriest tiesu, pielaikot tiesneša mantiju, iejusties tiesneša lomā, kā arī iepazīt īstus tiesnešus intervijās Augstākās tiesas pasākumā "Slēgta tiesas sēde. Ieeja tikai jauniešiem". Jāpiebilst, ka šis pasākums pulcēja plašu skatītāju loku – uz to ieradās gan skolēni, studenti, jaunieši, gan arī klausītāji vecākos gados.

Piektdienas vakars Temīdas teltī noslēdzās ar žurnāla "Jurista Vārds" prāta spēli "Pareizā atbilde: tiesiska valsts?", kurā skatītājiem un klausītājiem bija iespēja pārbaudīt savas zināšanas par tiesību jautājumiem. Prāta spēlē uzvarēja Latvijas vēstniece Ungārijā Agnese Kalniņa, Konkurences padomes loceklis Kārlis Piģēns un Augstākās tiesas Komunikācijas nodaļas vadītāja Rasma Zvejniece.

Pirms "Jurista Vārda" spēles bija ievadsaruna par to, vai brīvs cilvēks un demokrātiska sabiedrība ir iespējami tikai tiesiskā valstī. Diskusiju vadīja žurnāla "Jurista Vārds" galvenā redaktore Dina Gailīte, sarunā piedalījās diplomāte Katrīna Kaktiņa, prokurors Aldis Lasmanis un zvērināts advokāts Andris Tauriņš. "Pat ja mēs nezinām, cik svarīgs ir gaiss, ko mēs elpojam, mirklī, kad mums ir aizžņaugts kakls, saprotam, ka tā patiesībā ir svarīgākā lieta. Tāpat, es domāju, ir arī ar tiesisku valsti. Gadījumos, kad tai ir funkcionālas problēmas, vai arī tad, kad tā tiek zaudēta pavisam, diemžēl cilvēki saprot, ka tā ir bijusi milzīga vērtība," sarunas noslēgumā teica D. Gailīte.

Arī sestdien, 10. jūnijā, Temīdas teltī tika aizvadīti vairāki pasākumi. Kādos gadījumos var vērsties pie prokurora un kā prokurors var palīdzēt cietušajam un sabiedrībai, varēja uzzināt Prokuratūras diskusijā "Manas tiesības uz tiesiskumu". Rīgas apgabaltiesa rīkoja diskusiju "Nemainīga tiesas pieejamība mainīgos apstākļos" par to, kā digitalizācijas un iekšējo sistēmu kvalitātes procesu uzlabošanā sabiedrībai nepazaudēt pieejamību tiesai. Tieslietu ministrijas rīkotajā pasākumā "Dzīve kā laimes rats: Sodīt, pāraudzināt vai mīlēt? Ko darīt ar bērniem, kuri sabiedrībai nav vajadzīgi?" tika runāts par izaicinājumiem bērnu tiesību jautājumos. Savukārt Zvērinātu advokātu padomes organizēto diskusiju "Vai efektivizācijā nezaudējam cilvēka pamattiesības un brīvības" bija interesanti apmeklēt ne tikai nozares ekspertiem, bet ikvienam interesentam, jo tika diskutēts par to, kas jāmaina varu praksē, lai cilvēks var paļauties uz valsti un taisnīgu tiesu.

Temīdas telts programmu noslēdza Zvērinātu notāru padomes organizētā interaktīvā krāpšanas risku atpazīšanas spēle "Izšķirošais lēmums", kurā apmeklētājiem bija iespēja soli pa solim iziet cauri dzīvē visbiežāk sastopamo darījumu procesiem un izspēlēt lēmumu pieņemšanu, kā arī piedzīvot katra lēmuma sekas nākamajā darījuma solī.

Visi sarunu festivāla "Lampa" Temīdas telts pasākumi tika translēti tiešraidē "Jurista Vārda" Facebook kontā, kā arī ierakstu veidā ir pieejami festivāla "Lampa" mājaslapā un Tieslietu padomes Youtube kontā.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Kļaviņa A. Kas notika Temīdas teltī sarunu festivālā "Lampa". Jurista Vārds, 20.06.2023., Nr. 25/26 (1291/1292), 6.-7.lpp.
VISI RAKSTI 20. Jūnijs 2023 /NR. 25/26 (1291/1292)
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties