11. Jūlijs 2023 /NR. 28 (1294)
Skaidrojumi. Viedokļi
Diskriminācijas ietekme uz personu ar invaliditāti darba tiesisko attiecību dibināšanas iespējām
Santa Survila
Juriste 

Personām ar invaliditāti ir tiesības uz ienākumu atbalstu, kas nodrošina cilvēka cienīgu dzīvi, tiesības uz pakalpojumiem, kas ļauj viņiem piedalīties darba tirgū un sabiedrības dzīvē, un tiesības uz darba vidi, kas ir pielāgota viņu vajadzībām.1 Raksta autore ikdienas darbā konsultē cilvēkus ar invaliditāti par viņu tiesībām un iespējām dibināt darba tiesiskās attiecības, un šajā rakstā dalās pārdomās par šo tēmu.

Aptuveni 80 miljoniem Eiropas Savienībā (ES) dzīvojošo cilvēku ir invaliditāte. Daudzi no viņiem saskaras ar šķēršļiem ikdienas dzīvē. Latvijā 2020. gadā invaliditāte bija reģistrēta 10 % iedzīvotāju, bet pirmoreiz invaliditāte reģistrēta 39 % strādājošo personu.2

Cilvēktiesību un diskriminācijas novēršanas noteikumi iekļauti vairākos ES tiesību aktos – Eiropas Sociālajā hartā, kas pieņemta 1961. gadā, ES Pamattiesību hartā (2000) un Lisabonas līgumā (2007). ES Pamattiesību hartā ir aizliegta jebkāda veida diskriminācija invaliditātes dēļ, kā arī atzītas personu ar invaliditāti tiesības izmantot pasākumus, lai nodrošinātu šo personu neatkarību, sociālo un profesionālo integrāciju, kā arī veikt līdzdalību sabiedrības dzīvē. Lisabonas līgumā ir uzsvērts diskriminācijas aizliegums invaliditātes dēļ, kas jāievēro, izstrādājot un pieņemot dažādus tiesību aktus.

ES pirmo reizi savas pastāvēšanas vēsturē ir ratificējusi Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām (turpmāk tekstā – Konvencija). Kopš 2011. gada maija Konvenciju ir parakstījušas visas ES dalībvalstis, tostarp arī Latvija, un divas trešdaļas valstu to ir ratificējušas.3 Ratificējot Konvenciju, Latvija ir apņēmusies veicināt, aizsargāt un nodrošināt visu personu ar invaliditāti pilnīgu un vienlīdzīgu cilvēktiesību un pamatbrīvību ievērošanu.4 Konvencijas izpratnē pie personām ar invaliditāti pieder personas, kurām ir ilgstoši fiziski, garīgi, intelektuāli vai maņu traucējumi, kas mijiedarbībā ar dažādiem šķēršļiem var apgrūtināt to pilnvērtīgu un efektīvu līdzdalību sabiedrības dzīvē vienlīdzīgi ar citiem. Tādējādi tās ir ne tikai personas, kam ir atbildīgās iestādes noteikts invaliditātes statuss.5

Personas ar invaliditāti kā mazaizsargātā grupa ir pakļauta sociālās nevienlīdzības un nabadzības riskam, tāpēc ir būtiski attīstīt pakalpojumus, kas vērsti uz personu ar invaliditāti individuālajām vajadzībām un iespējām mazināt invaliditātes izraisītās sekas pilnvērtīgai iekļaušanai sabiedrībā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties