1. Augusts 2023 /NR. 31 (1297)
Notikums
Tiesībzinātnieku un juristu diskusijas par tiesību izaicinājumiem 21. gadsimtā
Publisko tiesību institūta rīkotā ikgadējā konstitucionālās tiesībpolitikas semināra dalībnieki Anda Smiltēna, Andris Teikmanis, Einars Repše, Inese Lībiņa-Egnere, Lauris Liepa, Sanita Armagana
Foto: Kristīne Bunka

Publisko tiesību institūts Arvīda Dravnieka vadībā, sadarbojoties ar Tieslietu ministriju un Latvijas Universitāti, 24. jūlijā jau astoto reizi uz Bīriņu vasaras skolas priekšlasījumiem pulcēja tiesību zinātniekus, tiesnešus, prokurorus advokātus, valsts pārvaldes iestāžu juristus un vēl tikai topošos juristus, lai diskutētu par fundamentāliem tiesību jautājumiem un izaicinājumiem, ar ko tiesību sistēma sastopas 21. gadsimtā. Savukārt no 25. jūlija līdz 27. jūlijam uz ikgadējo juridisko domapmaiņu pulcējās 19. Bīriņu semināra dalībnieki.

Satversmes tiesas priekšsēdētājs Aldis Laviņš Bīriņu vasaras skolu atklāja ar priekšlasījumu "Ievads problēmlaukā", rosinot domāt par to, kā dialogs gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī var tikt izmantots demokrātiskas tiesiskas valsts tiesiskuma stiprināšanai. Dialoga realizēšana aplūkojama dažādās perspektīvās, uzsvaru liekot gan uz konstitucionālo orgānu savstarpējo sadarbību, gan tiesu iestāžu darbību, gan tiesu komunikāciju ar suverēnu. Šajā aspektā A. Laviņš atzīmēja, ka vismaz Latvijas demokrātijas apstākļos dialogs netiek uzskatīts par apdraudējumu tiesu varas neatkarībai, vienlaikus norādot, ka dialogs būtu jāstiprina tiesu varas institūciju savstarpējā darbā.

Izceļot problēmaspektus, ar ko sastopas tiesību sistēma 21. gadsimtā, A. Laviņš vērsa uzmanību uz sankciju piemērošanas efektivitāti, kas ir atkarīga no kvalitatīvas starptautiskās sadarbības, kā arī izcēla mūsdienu tehnoloģiju pielietojuma aspektus un vides tiesību aktualitāti. Analizējot ģeopolitisko apstākļu būtiskumu, A. Laviņš uzsvēra, ka starptautiskās justīcijas institūciju nespēja pilnvērtīgi realizēt tiesiskuma principu, tostarp nespēja ierobežot vai mazināt agresora rīcību, var nelabvēlīgi atspoguļoties arī nacionālā tiesību sistēmā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties