Vardarbība, tās attīstību veicinoši faktori
Mūsdienu sabiedrībā vārds "vardarbība" vairs neasociējas tikai ar otras personas fizisku vai seksuālu ietekmēšanu, nodarot personai fiziskas sāpes, bet vardarbības definīcija ir tulkojama plašāk, identificējot dažādas vardarbības pamatformas – fizisku, seksuālu, psiholoģisku un ekonomisku. Priekšstats, ka vardarbība pret personu pamatā tiek īstenota no trešo personu puses "ārpus" mājām, ir kļūdains, gluži pretēji – vardarbība visās tās formās visbiežāk ir sastopama tieši ģimenē, mājās vai personu, kuras ir tuvās personiskās attiecības, starpā. Nenoliedzami, fiziska vardarbība ģimenē ir izplatīta, tomēr visbiežāk vardarbība ģimenē izpaužas tieši kā psiholoģiska jeb emocionāla vardarbība. Kā skaidro sieviešu tiesību aizstāvības organizācija "Centrs MARTA", kas palīdz vardarbībā cietušām personām, emocionālā vardarbība ir jebkurš verbāls, emocionāls vai psiholoģisks aizskārums, piemēram, regulāra draudu izteikšana, draudēšana ar fizisku vai seksuālu vardarbību, draudēšana par bērnu atņemšanu, apsaukāšana un noniecināšana, vajāšana, liegšana satikties ar draugiem un radiniekiem, personisko robežu pārkāpšana un mērķtiecīga psiholoģiskā diskomforta radīšana.1 Vienlaikus tieši šīs psiholoģiskās jeb emocionālās vardarbības izpausmes ir visgrūtāk identificējamas un pierādāmas.
Vadoties no statistikas datiem un personīgās darba pieredzes, pēdējo gadu desmitu laikā vardarbības izplatība valstī pieaug. Nenoliedzami, faktori, kuri vienmēr un visās paaudzēs ir veicinājuši vardarbības pieaugumu, ir apreibinošo vielu, tas ir, alkohola un narkotiku, lietošana, kā arī nelabvēlīga apkārtējā sociālā vide, kurā persona aug, tādējādi atstājot iespaidu uz personas attīstību un psiholoģisko stāvokli.
Tomēr līdztekus "klasiskajiem" vardarbību veicinošajiem faktoriem, mūsdienu sabiedrībā ir novērojama jauna tendence, kas ietekmē vardarbības attīstību, proti – sabiedrības vērtību un uzvedības paradumu sistēmas maiņa. Likumsakarīgi, ka laika gaitā, notiekot sabiedrības paaudžu maiņai, mainās arī sabiedrībā pastāvošā vērtību un uzskatu sistēma, vispārpieņemtās uzvedības normas un paradumi. Pēdējo gadu desmitu laikā ar masu mediju un interneta resursu palīdzību sabiedrībā tiek kultivēta tāda vērtību un uzvedības paradumu sistēma, kas vērsta uz personas uzskatu un uzvedības "visatļautību", bez ierobežojumu vārda brīvību un personisku interešu primāru apmierināšanu, uzsvaru liekot uz personas tiesībām un aizmirstot par tās pienākumiem.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.