8. Augusts 2023 /NR. 32 (1298)
Skaidrojumi. Viedokļi
Pagaidu aizsardzība pret vardarbību: cik efektīvs ir civilprocesuālais mehānisms
Liene Neimane
Zvērināta advokāte ZAB "Neimane & Partners" 

Vardarbība, tās attīstību veicinoši faktori

Mūsdienu sabiedrībā vārds "vardarbība" vairs neasociējas tikai ar otras personas fizisku vai seksuālu ietekmēšanu, nodarot personai fiziskas sāpes, bet vardarbības definīcija ir tulkojama plašāk, identificējot dažādas vardarbības pamatformas – fizisku, seksuālu, psiholoģisku un ekonomisku. Priekšstats, ka vardarbība pret personu pamatā tiek īstenota no trešo personu puses "ārpus" mājām, ir kļūdains, gluži pretēji – vardarbība visās tās formās visbiežāk ir sastopama tieši ģimenē, mājās vai personu, kuras ir tuvās personiskās attiecības, starpā. Nenoliedzami, fiziska vardarbība ģimenē ir izplatīta, tomēr visbiežāk vardarbība ģimenē izpaužas tieši kā psiholoģiska jeb emocionāla vardarbība. Kā skaidro sieviešu tiesību aizstāvības organizācija "Centrs MARTA", kas palīdz vardarbībā cietušām personām, emocionālā vardarbība ir jebkurš verbāls, emocionāls vai psiholoģisks aizskārums, piemēram, regulāra draudu izteikšana, draudēšana ar fizisku vai seksuālu vardarbību, draudēšana par bērnu atņemšanu, apsaukāšana un noniecināšana, vajāšana, liegšana satikties ar draugiem un radiniekiem, personisko robežu pārkāpšana un mērķtiecīga psiholoģiskā diskomforta radīšana.1 Vienlaikus tieši šīs psiholoģiskās jeb emocionālās vardarbības izpausmes ir visgrūtāk identificējamas un pierādāmas.

Vadoties no statistikas datiem un personīgās darba pieredzes, pēdējo gadu desmitu laikā vardarbības izplatība valstī pieaug. Nenoliedzami, faktori, kuri vienmēr un visās paaudzēs ir veicinājuši vardarbības pieaugumu, ir apreibinošo vielu, tas ir, alkohola un narkotiku, lietošana, kā arī nelabvēlīga apkārtējā sociālā vide, kurā persona aug, tādējādi atstājot iespaidu uz personas attīstību un psiholoģisko stāvokli.

Tomēr līdztekus "klasiskajiem" vardarbību veicinošajiem faktoriem, mūsdienu sabiedrībā ir novērojama jauna tendence, kas ietekmē vardarbības attīstību, proti – sabiedrības vērtību un uzvedības paradumu sistēmas maiņa. Likumsakarīgi, ka laika gaitā, notiekot sabiedrības paaudžu maiņai, mainās arī sabiedrībā pastāvošā vērtību un uzskatu sistēma, vispārpieņemtās uzvedības normas un paradumi. Pēdējo gadu desmitu laikā ar masu mediju un interneta resursu palīdzību sabiedrībā tiek kultivēta tāda vērtību un uzvedības paradumu sistēma, kas vērsta uz personas uzskatu un uzvedības "visatļautību", bez ierobežojumu vārda brīvību un personisku interešu primāru apmierināšanu, uzsvaru liekot uz personas tiesībām un aizmirstot par tās pienākumiem.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties