Krimināllikumu (turpmāk – KL) Saeima pieņēma 1998. gada 17. jūnijā. Šogad kopš šī nozīmīgā notikuma apritēja 25 gadi. Nozīmīgo gadskārtu atzīmējot, šis īsais pārskats tiek veltīts noziedzīgu nodarījumu izdarījušās fiziskās personas vainai.
Kopš KL stāšanās spēkā 1999. gada 1. aprīlī vainas institūta reglamentācija šajā likumā, tās teorētiskais risinājums un praktiskā izpratne vienmēr ir bijusi Latvijas juristu un arī likumdevēja uzmanības centrā.
Kriminālatbildība ir bargākais juridiskās atbildības veids, jo tas saistīts ar personas brīvības un citu tiesību pašiem smagākajiem ierobežojumiem. Kriminālatbildība par personas izdarītu prettiesisku rīcību, kas izpaudusies darbības vai bezdarbības veidā, tiek noteikta KL, kurā likumdevējs paredzējis personas sodīšanu kriminālā kārtā, piedraudot ar attiecīgo sankciju par šajā likumā paredzētu prettiesisku rīcību, kas formulēta atbilstošajā normā (pantā, tā daļā vai punktā) noziedzīga nodarījuma sastāvā paredzētā veidā. Iepriekšminētie normatīvie noteikumi tad arī nosaka krimināltiesiskās normas aizliedzošo raksturu un prasību, lai katra norma tiktu formulēta pietiekami skaidri un saprotami gan normu piemērotājam, gan personai (subjektam), kurai tā tiek piemērota. Šajā sakarībā īpaši izvirzās prasība, lai, iekļaujot KL jaunu normu, to grozot vai papildinot jau esošo, tiktu izvērtēta tajā iekļautā aizlieguma (ierobežojuma) nepieciešamība, lietderība un samērīgums.
Šī raksta mērķis nav pievērsties kāda konkrēta KL jau paredzēta vai iekļaušanai tajā domāta noziedzīga nodarījuma atbilstībai šiem nosacījumiem.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.