26. Septembris 2023 /NR. 39 (1305)
Skaidrojumi. Viedokļi
Personu un valsts tiesību aizsardzības nozīme prokuratūras pamatfunkciju īstenošanā
Dāvids Gurevičs
Ģenerālprokuratūras jurists konsultants, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes doktorants 

Līdzās izmeklēšanas uzraudzībai, kriminālvajāšanai un valsts apsūdzības uzturēšanai likumdevējs ir uzticējis prokuratūrai noteiktas funkcijas personu tiesību un valsts interešu aizsardzībai. Šajā rakstā tiek vispārīgi aplūkots, kāda ir šo prokuratūras funkciju loma Latvijas tiesību sistēmā.

Prokurora reaģēšanas līdzekļi

Likumdevējs ir paredzējis, ka viens no prokurora uzdevumiem ir konstatēt likumpārkāpumus un veikt nepieciešamās darbības to novēršanai. Prokuratūras likuma1 (turpmāk – PL) 16. pants paredz trīs situācijas, kad prokuroram ir pienākums veikt pārbaudi par personu un valsts tiesību un likumīgo interešu pārkāpumu.

Pirmkārt, saskaņā ar PL 16. panta pirmo daļu prokuroram ir pienākums izdarīt personas iesnieguma pārbaudi, ja tajā ir ziņas par mazāk aizsargātu personu tiesību un likumīgo interešu pārkāpumu. Tā, piemēram, iesnieguma pārbaudē konstatējot, ka persona ar garīgās veselības traucējumiem ir noslēgusi līgumu par vairāku simtu tūkstošu eiro aizdevumu un tādēļ uz šai personai piederošo nekustamo īpašumu tika reģistrēta piedziņas atzīme, Ģenerālprokuratūras prokurore cēla prasību tiesā par minētā līguma atzīšanu par spēkā neesošu un piedziņas atzīmes dzēšanu, kas tika apmierināta pirmajā instancē.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties