3. Oktobris 2023 /NR. 40 (1306)
Notikums
ANO Starptautiskajā tiesā Hāgā Latvija un vēl 31 valsts sniedz apsvērumus trešās puses statusā
Latvijas pārstāvji un juridiskie padomnieki Starptautiskajā tiesā (no kreisās): starptautisko tiesību lektors Glāzgovas universitātē Džozefs Krampins (Joseph Crampin), asociētais profesors starptautiskajās tiesībās Leidenas universitātē Mamadū Hibī (Mamadou Hébié), docents starptautiskajās publiskajās tiesībās Lavalas universitātē Kvebekā Vladislavs Lanovojs (Vladyslav Lanovoy), Ārlietu ministrijas Starptautisko tiesību nodaļas juriskonsulte Katrīna Kate Lazdine, Starptautisko tiesību komisijas loceklis un profesors starptautiskajās publiskajās tiesībās Londonas Universitātes koledžā Mārtiņš Paparinskis, Ārlietu ministrijas Starptautisko tiesību nodaļas vadītājs Arnis Lauva, padomnieks, pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikas vēstniecībā Nīderlandes Karalistē Edgars Trumkalns
Foto no Ārlietu ministrijas arhīva

Ukrainas konflikts ar Krieviju pirmām kārtām ir militārs. Tomēr Ukraina šo konfliktu jau vairākus gadus ir ievirzījusi juridiskā plāksnē, tostarp ceļot prasības pret Krievijas Federāciju ANO Starptautiskajā tiesā.1

18. septembrī Starptautiskā tiesa atsāka lietas izskatīšanu ar lietas dalībnieku piedalīšanos lietā "Apgalvojumi par genocīdu atbilstoši Konvencijai par genocīda nepieļaujamību un sodīšanu (Ukraina pret Krievijas Federāciju)". Īpašs notikums bija Latvijas pārstāvja mutvārdu uzstāšanās, Latvija līdz ar citām valstīm (kopumā 32 valstis) ir iestājusies lietā trešās puses statusā.

2022. gada februārī dažas stundas pirms iebrukuma Krievijas prezidents Vladimirs Putins paskaidroja, ka genocīda novēršanai Donbasā "viņš ir pavēlējis uzsākt speciālo militāro operāciju". Ukraina nekavējās šo vājo attaisnojumu pavērst pret tās autoru, un jau iebrukuma trešajā dienā tā vērsās ar pieteikumu Starptautiskajā tiesā.

Pašreizējā lietas stadijā abas puses argumentē par lietas pieņemamību. Tādējādi Krievijas juridiskie pārstāvji norādīja, ka šie Krievijas prezidenta izteikumi esot bijuši tīri retoriski un Krievija patiesībā esot iebrukusi, īstenojot savas tiesības uz pašaizsardzību, kā tas esot atzīts ANO statūtu 51. pantā, nevis lai novērstu genocīdu atbilstoši Genocīda konvencijai.

Ukraina savukārt izvirzīja prasījumus Krievijai par "reparācijām", raksturojot Krievijas uzsākto karu kā "imperiālistisku" un mērķi "izdzēst Ukrainu no kartes" kā "klaju necieņu" pret starptautiskajām tiesībām. Ukrainas pārstāvis Antons Korinevičs vērsās pie tiesas ar šādiem vārdiem: "Krievija nestāv pāri tiesībām. Ir jāatzīst tās atbilstība. Jums [tiesai] ir iespēja atzīt Krievijas rīcību par prettiesisku, atzīt, ka nepārtrauktie tiesību pārkāpumi ir jāizbeidz, jūsu izdotais rīkojums [par pagaidu pasākumiem] ir jāpiemēro, un Krievijai ir jāatlīdzina nodarītais kaitējums."

20. septembrī Hāgas Starptautiskās tiesas pilī pie tiesas pults cits pēc cita nāca dažādu Eiropas – un ne tikai – valstu, pārstāvji, lai pārliecinātu galveno ANO tieslietu institūciju par lietas pieņemamību.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties