7. Novembris 2023 /NR. 45 (1311)
Skaidrojumi. Viedokļi
Valdes locekļu atlīdzības jautājumi
Mg. iur.
Stella Kaprāne
Zvērinātu advokātu biroja NJORD juriste 

Šajā rakstā īsi aplūkoti daži Augstākās tiesas spriedumi par valdes locekļu tiesībām uz atalgojumu, kā arī tā apmēru, pievēršot uzmanību šīs atlīdzības noteikšanas juridiskajām niansēm.

Par kapitālsabiedrību Komercreģistrā ir ierakstāma informācija par tās valdes locekli un tā pārstāvības tiesībām (tostarp koppārstāvību vai atsevišķas pārstāvības tiesībām). Saskaņā ar Komercreģistra atklātības un publiskās ticamības principu šie dati ir publiski pieejama informācija, uz ko trešās personas var paļauties darījumu slēgšanā un citās juridiski saistošās darbībās.

Valdes locekļa amata ieņemšanai ir jāsaņem paša amata kandidāta piekrišana, turklāt tā parakstam jābūt notariāli apliecinātam, it īpaši, ņemot vērā, ka minētajai personai nedrīkst būt noteikti aizliegumi valdes locekļa amata ieņemšanai kriminālprocesa vai administratīvā pārkāpuma procesa ietvaros un ka valdes locekļa atbildības regulējums paredz gan civiltiesiska rakstura, gan administratīvi tiesiska un krimināltiesiska rakstura sekas par valdes locekļa rīcību amata pienākumu izpildes ietvaros juridiskās personas interesēs (vai arī rīkojoties pret tām).1 Saskaņā ar Komerclikuma (turpmāk – KCL) 222.–223. pantu valdes locekļi ar savām pārstāvības tiesībām kopīgi pārvalda sabiedrību, un atbilstoši minētā likuma 221. panta pirmajai daļai kapitālsabiedrības valdes locekļu galvenais pienākums ir vadīt un pārstāvēt komercsabiedrību.

Minētais norāda uz valdes locekļa īpašo lomu sabiedrībā – arī atbildību gan pret trešajām personām un valsts iestādēm, gan pret pašas valdes locekļa vadītās kapitālsabiedrības padomes locekļiem un dalībniekiem, tostarp valdes loceklim ne retāk kā reizi ceturksnī ir jāiesniedz padomei pārskats par sabiedrības darbību un finansiālo stāvokli, nesot atbildību par nodarītajiem zaudējumiem un par dalībnieku reģistra vešanas pārkāpumiem (KCL 165.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties