28. Novembris 2023 /NR. 48 (1314)
Tiesību prakse
Eiropas Cilvēktiesību tiesa nesaskata konvencijas pārkāpumus izglītības reformā valodu jomā

2023. gada rudenī Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) ir pieņēmusi divus nozīmīgus spriedumus lietās, kurās Latvija ir bijusi atbildētāja. Abos spriedumos tiek aplūkoti jautājumi par mazākumtautību valodu izmantošanu valsts un privātajās skolās. Abos spriedumos ECT viennozīmīgi secina, ka izglītības reforma valsts un privātajās skolās nav notikusi, izdarot Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (Konvencija) pārkāpumu.

Valliullina un citi pret Latviju

Iesniedzēji ir pieci Latvijas pilsoņi un pieci Latvijas nepilsoņi – vecāki un viņu bērni, kas sūdzību ECT iesniegšanas brīdī mācījās valsts pamatizglītības iestādēs.

Savās iesniegtajās sūdzībās ECT iesniedzēji apgalvoja, ka 2018. gadā īstenotā izglītības reforma, kas paredzēja latviešu valodas kā mācību valodas proporcijas palielināšanu, skārusi viņu kā mazākumtautībām piederošu ģimeņu bērnu tiesības uz izglītību mazākumtautību valodā – krievu valodā. Iesniedzēji apgalvoja, ka īstenotā reforma ierobežo viņu bērnu tiesības uz pieeju izglītībai un diskriminē viņus valodas dēļ.

Vispirms ECT pievērsās iesniedzēju sūdzībām par iespējamu Konvencijas 8. panta pārkāpumu. ECT piekrita atbildētāju pusei, ka šīs iesniedzēju sūdzības nav pieņemamas izskatīšanai pēc būtības, jo neviens no iesniedzējiem nebija lūdzis Satversmes tiesu vērtēt strīda pamatā esošo tiesību normu atbilstību tiesībām uz privātās dzīves neaizskaramību.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties