19. Decembris 2023 /NR. 51/52 (1317/1318)
Skaidrojumi. Viedokļi
Pirmie 20 gadi administratīvo tiesu dialogā ar EST
Līga Dāce
Senāta Administratīvo lietu departamenta senatora palīdze 

Kā šajā žurnāla numurā jau ir uzsvērusi gan tieslietu ministre, gan Augstākās tiesas priekšsēdētājs, administratīvo tiesu dibināšana 2004. gadā ir zīmīga arī ar to, ka šajā laikā Latvija iestājās Eiropas Savienībā (turpmāk – ES). Tādējādi administratīvo tiesu darba uzsākšana Latvijā norisinājās paralēli valsts integrācijai ES, tostarp tās tiesību telpā. Administratīvajām tiesām jau to pirmsākumos bija jāsaskaras ar nebūt ne vieglo uzdevumu lietu izskatīšanā piemērot arī ES tiesības un nepieciešamības gadījumā iesaistīties dialogā ar Eiropas Savienības Tiesu (turpmāk – EST), izmantojot prejudiciālā nolēmuma procedūru.

Ievads

Lai arī pirms 20 gadiem administratīvās tiesas Latvijas tiesību sistēmā tika izveidotas kā jaunas tiesas, tomēr tieši viena no administratīvajām tiesām – Administratīvā apgabaltiesa – kā pirmā no Latvijas tiesām uzdrošinājās vērsties EST ar lūgumu sniegt prejudiciālu nolēmumu.1 Šā raksta tapšanas brīdī administratīvās tiesas2 ir iesniegušas jau 96 (jeb 78 %) no kopumā 123 Latvijas tiesu lūgumiem EST sniegt prejudiciālu nolēmumu.3 Ņemot vērā, ka pēdējo piecu gadu laikā Latvijas tiesu iesniegtais lūgumu sniegt prejudiciālu nolēmumu skaits EST veido mediānu no kopumā 28 ES dalībvalstu nacionālo tiesu iesniegtajiem lūgumiem,4 secināms, ka Latvijas administratīvās tiesas ir apliecinājušas skaidru izpratni par dialoga veidošanu ar EST un to lomu ES kopējā tiesību telpā.

Administratīvo tiesu lūgumi EST sniegt prejudiciālu nolēmumu

Tiesa

Nolēmumu skaits

Administratīvā rajona tiesa

14

Administratīvā apgabaltiesa

14

Senāta Administratīvo lietu departaments

68

Kopā:

96

Minētais pats par sevi, protams, nenozīmē, ka šajā dialogā nav bijušas kļūdas, piemēram, ka nav bijuši gadījumi, kad administratīvajām tiesām, iespējams, vajadzēja, tomēr tās nepamatoti nevērsās EST. Ar juristu kritiku šādiem iespējamiem gadījumiem lasītāji ir varējuši iepazīties arī šā žurnāla lappusēs.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
LASĪT E-ŽURNĀLU: Nr. 51/52 (1317/1318)
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties