9. Janvāris 2024 /NR. 01/02 (1319/1320)
Redaktora sleja
Tiesībnieki kā konkurenti par Latvijas zinātnes sasniegumu godalgām

Ar priecīgu ziņu šis gads ir sācies Latvijas tiesību zinātnei – 22 gadu laikā tikai otro reizi ar savu veikumu tā ir iekļuvusi starp Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) konkursa laureātiem par gada nozīmīgākajiem sasniegumiem zinātnē. Vēl vienu reizi par zinātnisko darbu tiesībniekiem šajā konkursā ticis pasniegts LZA prezidenta Atzinības raksts. Tādēļ šāds novērtējums vienlaikus ir gan retums, gan sasniegums visai juristu kopienai. Daloties pirmajos iespaidos neilgi pēc šī fakta izziņošanas 4. janvārī, to pašu pauda arī laureāte Dr. iur. Irēna Barkāne (iepriekš – Ņesterova): "Šī balva, manuprāt, ir atzinība visai Latvijas tiesību zinātnei un Latvijas Universitātes akadēmiskajai saimei."

Konkursā par nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem Latvijā 2023. gadā kopumā tika vērtēti 49 pieteikumi: 17 – dabaszinātnēs, medicīnas un veselības zinātnēs, 14 – materiālzinātnēs un inženiertehniskajās zinātnēs, 14 – humanitārajās, mākslas un sociālajās zinātnēs un 4 – lauksaimniecības un mežzinātnēs. No visiem pieteiktajiem desmit darbus LZA ir nosaukusi par konkursa uzvarētājiem jeb nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem aizvadītajā gadā. Par tādu atzīta arī I. Barkānes monogrāfija par mākslīgā intelekta regulējuma un cilvēktiesību jautājumiem.1 LZA to raksturo kā unikālu darbu Latvijas tiesību zinātnē, kurā ir pētīta mākslīgā intelekta novērošanas tehnoloģiju izmantošana tiesībaizsardzības jomā Eiropā un pasaulē un izvērtēta to ietekme uz cilvēktiesībām, kā arī sabiedrību un demokrātiju kopumā.

"Mākslīgā intelekta regulējums šobrīd ir aktuāla tēma visā pasaulē, tāpēc man ir patiess prieks, ka grāmata ir guvusi tik augstu novērtējumu Latvijas Zinātņu akadēmijas konkursā. Strādājot pie pētījuma, man ļoti noderēja pieredze UNESCO ekspertu grupā, kas izstrādāja Rekomendācijas par mākslīgā intelekta ētiku," priekā ar "Jurista Vārdu" dalījās I. Barkāne. Savukārt redakcija var iepriecināt interesentus ar vēl kādu ziņu – šīs monogrāfijas elektroniskā versija ir brīvi pieejama lasīšanai gan Latvijas Universitātes Akadēmiskā apgāda, gan "Jurista Vārda" tīmekļvietnē.

I. Barkānes panākums arī pamudināja papētīt, kā tad tiesībniekiem šajā zinātnieku sacīkstē vispār ir klājies. Caurskatot LZA informāciju par zinātnes sasniegumu konkursu 22 gadu garumā, šķiet, ka izlauzties priekšplānā caur citu zinātņu biezokni juristiem nemaz nav viegli. Jo izdevās atrast ziņas tikai par trim gadījumiem, kad atzinīgi ticis novērtēts veikums, kas būtu pieskaitāms tiesību zinātnei. Proti, par 2015. gada zinātnisko sasniegumu ir atzīta Dr. iur. Vadima Mantrova monogrāfija, kurā pētīti teorētiskie un praktiskie ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu aspekti Eiropas tiesību kontekstā. Savukārt līdztekus 2020. gada zinātniskajiem sasniegumiem pēc sēriju noslēdzošā sējuma iznākšanas ar LZA prezidenta Atzinības rakstu papildus vēl tika godināts arī desmit gadu darbs pie Latvijas Republikas Satversmes zinātnisko komentāru izstrādes, ko paveicis autoru kolektīvs LZA korespondētājlocekļa R. Baloža zinātniskajā vadībā. Un, visbeidzot, atzinību trijnieku noslēdz I. Barkānes pētījums.

Grūti gan objektīvi spriest, kā vērtēt šīs dažas atzinības tiesību zinātnei, jo pilnīgākam kontekstam, protams, būtu padziļināti jānoskaidro, cik regulāri un cik daudz darbu šajā LZA konkursā vispār tiek pieteikts. No vienas puses, ja nav pašu aktivitātes, nav arī rezultātu. No otras puses, tie ir tikai minējumi, un, iespējams, tiesībniekiem citu zinātņu konkurencē patiešām ir grūti vērtētājus pārliecināt par savu sasniegumu nozīmību. Katrā gadījumā ik gadu tiesību zinātnē tiek veikti dažādi pētījumi un iznāk monogrāfijas, kuru recenzijās un aprakstos lasām, cik unikāli un augstvērtīgi darbi tie ir. Tādēļ, līdzīgi kā ik gadu aicinām studentus piedalīties "Jurista Vārda" pētniecisko darbu konkursā, gribas pamudināt arī tiesībniekus būt aktīviem nacionālā mēroga zinātnisko sa­sniegumu sacīkstē. Lai visiem radošs un panākumiem bagāts ir šis gads!

RAKSTA ATSAUCES /

1. Barkāne I. Cilvēktiesību nozīme mākslīgā intelekta laikmetā. Privātums, datu aizsardzība un regulējums masveida novērošanas novēršanai. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2023.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Matule S. Tiesībnieki kā konkurenti par Latvijas zinātnes sasniegumu godalgām. Jurista Vārds, 09.01.2024., Nr. 01/02 (1319/1320), 2.lpp.
VISI RAKSTI 9. Janvāris 2024 /NR. 01/02 (1319/1320)
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties