Publikācija tapusi, balstoties uz priekšlasījumu "Par valodu – un ne tikai" Saeimas un 4. maija kluba kopīgi rīkotajā konferencē, kas bija veltīta latviešu valodai un notika Saeimā 2023. gada 16. oktobrī. Konferencē nolasītā runa šajā publikācijā ir izvērsta plašāk, kā arī aktualizēta atbilstoši jaunākajiem notikumiem.
I
Padomju okupantu īstenotā rusifikācijas un uzspiestās imigrācijas – kolonizācijas – politika bija radījusi eksistenciālu apdraudējumu latviešu nācijas un latviešu valodas pastāvēšanai. Šis apdraudējums vienoja latviešu tautu gribā atjaunot savu valsti, kurā būt un pastāvēt latviešu nācijai un latviešu valodai un kultūrai. Šī tautas griba tika apliecināta 1990. gada 4. maija Deklarācijā par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu.
II
Kopš 2021. gada pēc mana ierosinājuma ar Saeimas lēmumu 15. oktobris kalendāros ir iezīmēts kā Valsts valodas diena.
Šajā dienā 1998. gadā tika papildināts Satversmes 4. pants, nosakot: "Valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda." Latviešu valodai kā valsts valodai oficiāli tika piešķirts konstitucionāls rangs. 2014. gadā to nostiprināja Satversmes ievads, uzsverot, ka latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda Latvijā.
III
Valoda ir viens no centrālajiem elementiem, kas veido katras nācijas un katras valsts īpašo identitāti. Latviešiem sava valoda nācijas identitāti veidojošo elementu vidū ir pirmajā vietā.
1918. gadā mūsu valsts dibinātāji atsaucās uz savām tiesībām kā nedalāmu valstisku vienību apvienot visas zemes, kur izsenis dzīvojuši latvieši. Šī prasība izskanēja jau agrāk, 1905. gada revolūcijas laikā. Kaut arī gadsimtu gaitā šīs zemes atradās dažādu valstu varā, Kurzemi, Vidzemi, Zemgali (vēsturiski kopā ar Sēliju) un Latgali vienmēr vienoja tas, ka tur dzīvoja cilvēki, kuri runāja latviski.
Šīs latviešu zemes saskaņā ar Satversmes 3. pantu veido Latvijas valsti. 2021.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.