Gadiem ilgās pūles to paveikt un debates par lobēšanas tiesiskā regulējuma nepieciešamību Latvijā 2022. gada 13. oktobrī beidzot noslēdzās ar sekmīgu rezultātu jeb Interešu pārstāvības atklātības likuma pieņemšanu. Šī sarežģītā diskusija tika koncentrēta vien septiņu pantu lakoniskā likumā, kura piemērošanu pilnā apjomā nu ir apsteigusi tam veltīta skaidrojumu un komentāru grāmata. Taču, kā izskanēja tās atvēršanas pasākumā un diskusijā 16. februārī Saeimā, šīs vairāk nekā 400 lappuses joprojām nesniedz galīgās atbildes, bet gan veicina izpratni un turpina diskusiju par interešu pārstāvības procesu Latvijā. Šaubu nav, ka jaunais izdevums kļūs par vērtīgu palīglīdzekli likuma praktiskajā iedzīvināšanā, piedāvājot ļoti daudzpusīga un plaša autoru kolektīva veikumu.
Demokrātija nozīmē kopā domāt, darīt un izvēlēties
Tieslietu ministre un viena no grāmatas "Interešu pārstāvības process. Skaidrojumi un komentāri" autorēm Dr. iur. Inese Lībiņa-Egnere svinīgajā pasākumā sacīja, ka gadījumi, kad grāmatā ir apkopoti kāda likuma skaidrojumi un komentāri, apsteidzot paša normatīvā akta piemērošanu pilnā apjomā, ir liels retums. Proti, lai gan Interešu pārstāvības atklātības likums ir spēkā kopš 2023. gada 1. janvāra, saskaņā ar tā pārejas noteikumiem vairāki būtiski panti un to daļas vēl tikai stāsies spēkā 2025. gadā. Piemēram, regulējums attiecībā uz interešu pārstāvības reģistru un deklarēšanas sistēmu. Ņemot vērā, ka likumam kopumā ir vien septiņi panti un pirmie divi no tiem definē likuma mērķi un terminus, bet pēdējais paredz Ministru kabineta pienākumu sniegt ikgadējo ziņojumu par likuma mērķu sasniegšanu, pamatoti var uzskatīt, ka tiesiskā regulējuma praktiskā iedzīvināšana pēc būtības vēl tikai ir sagaidāma.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.