2024. gada 31. janvārī Valsts kontrole noslēdza fokusētu lietderības revīziju (Revīzija), kurā ticis vērtēts viens no administratīvā pārkāpuma procesa posmiem – administratīvo naudas sodu izpilde.1 Revīzijā tika vērtēts, vai izveidotā administratīvo naudas sodu izpildes sistēma darbojas efektīvi un vai izpilde tiek nodrošināta ar iespējami mazāko resursu patēriņu (vērtēšanas kritērijus skat. 1. tabulā).
Darba apjoms pieaudzis, taču rezultāti nav uzlabojušies
Līdz ar Administratīvās atbildības likuma (AAL) stāšanos spēkā 2020. gada 1. jūlijā tika noteiktas vairākas izmaiņas administratīvo naudas sodu izpildes procesā. Lai arī Administratīvās atbildības likumprojekta sākotnējās ietekmes novērtējumā2 tika prognozēts, ka valsts pārvaldes iestāžu un tiesu ikdienas funkcijas netiks finansiāli ietekmētas un papildu resursi netika plānoti, jaunā administratīvo naudas sodu izpildes regulējuma īstenošanai ir nepieciešams vairāk resursu.
Revīzijā secināts, ka darbu apjoms administratīvo naudas sodu izpildē ir pieaudzis, taču rezultāti nav uzlabojušies. Tā kā 90 % no visiem uzliktajiem naudas sodiem ir par administratīvajiem pārkāpumiem ceļu satiksmē, visvairāk jaunais administratīvo naudas sodu izpildes regulējums ir ietekmējis Valsts policijas darbu. Iepriekš naudas sodus par pārkāpumiem ceļu satiksmē nodeva piespiedu izpildei, ja tie nebija samaksāti gada laikā no dienas, kad lēmums par naudas soda uzlikšanu stājās spēkā, un pārkāpējam līdz naudas soda nomaksai tika liegts saņemt noteiktus pakalpojumus saistībā ar dalību ceļu satiksmē. Tādā veidā tika nodrošināta gan efektīva naudas sodu izpilde, gan ekonomisks valsts budžeta līdzekļu izlietojums, organizējot administratīvo naudas sodu izpildi.
1. tabula. Vērtēšanas kritēriji
Revīzijas jautājums |
Noteiktais kritērijs |
Kritērijs ir sasniegts / nav sasniegts /sasniegts daļēji |
|
Revīzijas galvenais jautājums: vai izveidotā administratīvo naudas sodu izpildes sistēma darbojas efektīvi un izpilde tiek nodrošināta ar iespējami mazāko resursu patēriņu? | |||
1 |
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.