12. Marts 2024 /NR. 11 (1329)
Tiesību politika
Latvijas tiesu darbības rādītāji – pamats lēmumiem par tiesu sistēmas attīstību
Mg. iur., Mg. oec.
Rihards Veinbergs
Tieslietu padomes sekretariāta zinātniski analītiskais padomnieks 

Viens no tiesiskas valsts pamatelementiem ir labi funkcionējoša, moderna un efektīva tiesu sistēma. Eiropas Savienībā ir četri vispārēji pieņemtie rādītāji tiesiskuma kvalitātes mērīšanai: (1) tiesu pieejamība, (2) atbilstoši finanšu un cilvēkresursi tiesu sistēmas darbības nodrošināšanai, (3) tiesu darbības novērtēšanas sistēmas ieviešana, kā arī (4) kvalitātes standartu izmantošana.

Tiesiskuma kvalitātes nodrošināšanai nepieciešama pastāvīga uzraudzība un procesu pilnveidošana. Saskaņā ar Eiropas Padomes ziņojumu par tiesiskuma rādītājiem (EU Justice Scoreboard) galvenie dalībvalstu tiesu sistēmu darbības efektivitātes novērtēšanas kritēriji ir: (1) tiesvedības ilgums, (2) lietu pabeigšanas koeficients jeb caurlaidība (pabeigto lietu skaita un ienākošo lietu skaita attiecība), kā arī (3) nepabeigto lietu uzkrājums (novērtēšanas perioda beigās neizskatīto lietu atlikums).

Tiesu darba efektivitātes rādītāji ir pastāvīgi uzlabojami, izstrādājot atbilstošus rīkus, politikas, procedūras un pasākumus. Tas īstenojams, sadarbojoties visiem valsts varas atzariem, kā arī konsultējoties ar Eiropas Savienībā dibinātajiem ekspertīzes centriem. Eiropas Padomes Tiesiskuma efektivitātes izvērtēšanas komisija (turpmāk – CEPEJ) sadarbībā ar dalībvalstīm sniedz vispusīgu konsultatīvu un metodoloģisku atbalstu tiesu sistēmu darbības pilnveidošanai.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties