Kriminālprocesa likums paredz plašas iespējas vienkāršot kriminālprocesu un efektīvi rast krimināltiesisko attiecību taisnīgu noregulējumu. Šīs iespējas prokuratūra un tiesa aktīvi izmanto, tādējādi, varētu rasties priekšstats, ka tiek ietaupīti prokuroru un tiesnešu darba resursi un tos iespējams atvēlēt juridiski sarežģītu un apjomīgu krimināllietu iztiesāšanai. Diemžēl prakse rāda, ka tas nebūt tā nav. Ja vienkāršāku kategoriju lietās prokuratūra un tiesa pamatā nodrošina ātru un efektīvu risinājumu, tad apjomīgu lietu iztiesāšana aizvien ir sarežģīts un darbietilpīgs process, kurā prokuratūra un tiesa sastopas ar nopietniem izaicinājumiem. Šī rakta mērķis ir sniegt praktisku skatījumu uz risinājumiem, kas varētu uzlabot tiesas procesa kvalitāti un vienlaikus rosināt diskusiju par nepieciešamajām pārmaiņām kā normatīvajā regulējumā, tā tiesāšanās kultūrā.
Pirmstiesas procesa pabeigšanas kvalitātes aspekti
Neatklāšu neko jaunu, apgalvojot, ka iztiesāšanas kvalitāte tiešā mērā ir atkarīga no tā, cik rūpīgi un atbildīgi prokurors ir sagatavojis lietu nodošanai tiesai. Šajā gadījumā nav domāta pierādījumu pietiekamības izvērtēšana un izraudzītais inkriminētā noziedzīgā nodarījuma kvalifikācijas risinājums, bet gan tiesā izmantojamo pierādījumu atlase un lietas sagatavošana iztiesāšanai.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.