26. Marts 2024 /NR. 13/14 (1331/1332)
Skaidrojumi. Viedokļi
Viltus ziņas: definīcijas, problēmas, sabiedrība
Anda Rožukalne
Rīgas Stradiņa universitātes profesore, sabiedrisko mediju tiesībsardze 

Iespējams, ka pirms brīža jūsu acu priekšā bija nepatiesa informācija par politiku, slavenībām, precēm, veselību utt. Trešā daļa Eiropas Savienības (turpmāk – ES) iedzīvotāju regulāri sastopas ar maldinošu informāciju, un vairāk nekā puse ir vairāk vai mazāk pārliecināti, ka spēj to atpazīt.1

Viltus ziņu bīstamība saistīta ar pamattiesībām – ar vārda brīvības principu, kas ietver brīvu informācijas sniegšanu, tās pieejamību, sabiedrības interesēm saņemt patiesu informāciju, lai realizētu citas tiesības – izmantotu pulcēšanās brīvību, piedalītos neietekmētās vēlēšanās, aizsargātu sabiedrības veselību un drošību.

Visticamāk, ka daudzi atceras 2022. gada decembra rītu, kad lielākajos Latvijas medijos parādījās atsaukums pirms brīža publicētajai informācijai par "Itera Latvija" prezidenta Jura Savicka nāvi.2 Informācija bija mērķtiecīgi piegādāta, lai maldinātu žurnālistus. Viltus ziņa ātri tika atsaukta, un mediji, kas to bija publicējuši, atvainojās. Joprojām nav zināms, kāds bija it kā uzņēmuma vārdā izsūtītā sabiedrisko attiecību informācijai līdzīgā e-pasta mērķis. Tā bija diezgan neparasta, bet īsta viltus ziņa. Lielākā daļa no viltus ziņām izveidotas ar daudz vienkāršākiem paņēmieniem, tās pastāvīgi cirkulē galvenokārt sociālās tīklošanās un ziņapmaiņas vietnēs.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties