21. Maijs 2024 /NR. 21 (1339)
Viedoklis
Likuma "Par valsts noslēpumu" piemērošanas problemātika
Mg. iur.
Dace Lauberga
 

2024. gada 6. aprīlī stājās spēka Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča iesniegtie likuma "Par valsts noslēpumu"1 (turpmāk – Likums) grozījumi,2 kas paredz, ka pašvaldību vadošajām amatpersonām (domes priekšsēdētājam un vietniekiem) pēc 2025. gada pašvaldību vēlēšanām būs jāiegūst speciālā atļauja pieejai valsts noslēpumam. Ņemot vērā, ka ir aktualizējies jautājums par Likuma grozīšanu, ir būtiski norādīt vēl arī uz citiem problēmjautājumiem šī likuma piemērošanā.

Autore norāda, ka rakstā lietotais termins "pieeja valsts noslēpumam" šeit un turpmāk saprotams kā pieeja konfidenciālai un augstākas slepenības pakāpes klasificētai informācijai, ja vien tas nav norādīts citādi.

 

Tiesiskais regulējums

Likuma 10. panta pirmā daļa paredz: ja tiek lemts jautājums par speciālo atļauju izsniegšanu konkrētām personām, valsts drošības iestādes savas kompetences ietvaros pārbauda šīs personas un sniedz atzinumu par speciālās atļaujas izsniegšanas iespēju, bet panta trešā un ceturtā daļa nosaka valsts drošības iestāžu kompetenci personu pārbaudei atbilstībai drošības prasībām. Savukārt 2023. gada 19. decembra Ministra kabineta noteikumu Nr. 822 "Valsts noslēpuma, Ziemeļatlantijas līguma organizācijas, Eiropas Savienības un ārvalstu institūciju klasificētās informācijas aizsardzības noteikumi"3 (turpmāk – MK noteikumi Nr.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties