11. Jūnijs 2024 /NR. 24 (1342)
Skaidrojumi. Viedokļi
Uzņēmumu padomes loma un sastāvs: stratēģijas un dažādības nozīme uzņēmumu pārvaldībā
Daiga Auziņa-Melalksne
Korporatīvās pārvaldības konsultatīvās padomes priekšsēdētāja 
Andris Grafs
Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta viceprezidents un vadītājs Latvijā 

Padomes uzdevumi un nozīme uzņēmuma pārvaldībā

Uzņēmumu padomei, tās sastāvam un dažādībai ir būtiska ietekme uzņēmumu stratēģiskajā pārvaldībā. Latvijā uzņēmumu padomes uzdevumus galvenokārt nosaka Komerclikums,1 bet attiecībā uz valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībām – arī Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likums2 (turpmāk – Kapitālsabiedrību likums). Padomes loma, funkcijas un uzdevumi ir definēti arī Latvijas Korporatīvās pārvaldības kodeksā3 (turpmāk – Kodekss), kurā ietvertie principi apkopo labāko starptautisko praksi uzņēmumu pārvaldībā un var tikt piemēroti jebkuram uzņēmumam Latvijā.

Saskaņā ar Komerclikuma 291. pantu padome ir kapitālsabiedrības pārraudzības institūcija, kas pārstāv uzņēmuma intereses un Komerclikumā un statūtos noteiktajos ietvaros uzrauga valdes darbību un sabiedrības attīstību. Kapitālsabiedrību likuma 2. pantā noteiktais likuma mērķis ir veicināt publiskai personai piederošo kapitāla daļu un publiskas personas kapitālsabiedrību efektīvu pārvaldīšanu, racionālu un ekonomiski pamatotu resursu izmantošanu, nodrošinot labas korporatīvās pārvaldības principu un publiskas personas līdzdalības kapitālā nosacījumu ievērošanu. Saskaņā ar Kapitālsabiedrības likuma 107. panta pirmo daļu padome ir sabiedrības pārraudzības institūcija, kas pārstāv akcionāru intereses sapulču starplaikā un pārrauga valdes darbību.

Atbilstoši starptautiskajai praksei padomes kompetencē ir apstiprināt uzņēmuma stratēģiju un budžetu, kā arī uzraudzīt valdes darbu izvirzīto stratēģisko mērķu sasniegšanā. Padome pieņem lēmumu par valdes locekļu atlasi un ievēlēšanu, kā arī atsaukšanu. Tā veic finanšu uzraudzību, novērtē sasniegtos darbības rezultātus un informē akcionārus par sabiedrības darbību. Padome uzrauga risku pārvaldības un interešu konfliktu novēršanas pasākumu īstenošanu. Vienlaikus statūtos noteiktajos gadījumos valdei pirms lēmuma pieņemšanas (piemēram, attiecībā uz investīciju projektu īstenošanu) ir nepieciešams saņemt padomes piekrišanu. Ilgtspējas regulējuma attīstība Eiropas Savienības mērogā nozīmē, ka uzņēmuma padomei pieaugs atbildība, kas saistīta ar vides, sociālo un pārvaldības aspektu iekļaušanu uzņēmumu stratēģijā, biznesa modelī, tajā skaitā arī ilgtspējas principu ievērošanu piegādes ķēdēs.

Svarīga padomes darba komponente, kas uzsvērta Kodeksā, ir padomes pašnovērtējuma veikšana reizi gadā un tā rezultātu izskatīšana padomes sēdē.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties