11. Jūnijs 2024 /NR. 24 (1342)
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts kapitālsabiedrību pārvaldība – ieteikumi uzlabojumiem pēc revīzijām transporta un sakaru nozarē
Mg. oec., Mg. sc. admin.
Inese Kalvāne
Valsts kontroles padomes locekle 

Pēdējo piecu gadu laikā Valsts kontrole veikusi1 vairākas revīzijas un sniegusi ieteikumus Satiksmes ministrijai kapitālsabiedrību pārvaldības uzlabošanai, kā arī aicinājusi Ministru kabinetu veikt grozījumus tiesību aktos. Šajā rakstā vērsīšu uzmanību uz būtiskākajiem revīzijas ziņojumā2 minētajiem secinājumiem un ieteikumiem publisku personu kapitālsabiedrību pārvaldības uzlabojumiem.

Lai nodrošinātu ministrijas atbildībā esošo valsts pārvaldes uzdevumu un nozaru politiku īstenošanu, Satiksmes ministrija kā atbilstošāko risinājumu efektīvai mērķu sasniegšanai ir izvēlējusies dibināt kapitālsabiedrības. Satiksmes ministrijas padotībā ir tikai četras valsts pārvaldes iestādes,3 kurās padotība tiek īstenota pārraudzības formā. Līdz ar to izšķiroša loma transporta un sakaru politikas rezultātu un nozaru attīstības mērķu sasniegšanā ir ministrijas prasmei īstenot profesionālu kapitālsabiedrību pārvaldību, efektīvi izmantojot normatīvos aktos noteiktos kapitālsabiedrību pārvaldības instrumentus.

Publisko personu kapitālsabiedrībām ir jānodrošina sabiedrībai nozīmīgu un finansiāli ietilpīgu deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu īstenošana un arī jāpelna, jo valsts un sabiedrība sagaida ienākumus no ieguldījumiem kapitālsabiedrībā. Par uzņēmumu darbību atbildīgajiem profesionāļiem tas nav viegls uzdevums bieži vien savas pretrunīgās dabas dēļ. Arī ministrijai, kura atbild par nozares politikas mērķu sasniegšanu un iedzīvotājiem sniedzamo pakalpojumu attīstību, reizēm ir izaicinājums sabalansēt vai novilkt robežu starp atbildību par nozares politikas īstenošanu un kapitālsabiedrību pārvaldības institūciju patstāvību, veicinot ne tikai uzņēmuma darbības efektivitātes un ilgtermiņa vērtības pieaugumu, bet arī labuma pieaugumu sabiedrībai kopumā. Jebkurš no mums vēlas lietot izmaksu efektīvus sabiedriskos pa­kalpojumus transporta un sakaru nozarē, tāpat jebkurš no mums vēlas lietot mūsdienīgu un videi draudzīgu sabiedrisko transportu, ceļu infrastruktūru un sakaru pakalpojumus. To nodrošinājums lielā mērā ir Satiksmes ministrijas un tās kapitālsabiedrību uzdevums.

Laba kapitālsabiedrību pārvaldības sistēma ir risinājums šajā duālajā situācijā, ja skaidri tiek noteikts, kāpēc publiskā kapitālsabiedrība ir izveidojama vai tās darbība turpināma, ir vienošanās par to, kā tā strādās šī mērķa sasniegšanā un kad/kādus rezultātus sasniegs, kā arī regulāri tiek izvērtēta mērķu un rezultātu sasniegšana un veiktas savlaicīgas korektīvās darbības, lai uzlabotu kapitālsabiedrību sniegumu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties