Publiskajam iepirkumam likumā ir definēts mērķis. Tas aprakstīts trīs punktos. Autoram šī raksta ietvaros svarīgākais šķiet mērķis nodrošināt pasūtītāja līdzekļu efektīvu izmantošanu, maksimāli samazinot tā risku.
Dr. sc. ing. Jana Simanovska kādā prezentācijā demonstrējusi Eiropas Komisijas pētījuma datus, kas liecina, ka 83 % gadījumu nelietderīgi izdevumi iepirkumos radušies nepietiekamas profesionalitātes dēļ un tikai 17 % gadījumu iemesls ir korupcija.1
Būvniecības process sastāv no vairākām secīgām, citai citu papildinošām stadijām. Neatkarīgi no izvēlētās būvniecības projekta realizācijas metodes viena no būtiskām stadijām ir iepirkums. Gan publiska, gan privāta iepirkuma gadījumā ar uzvarējušo pretendentu tiek noslēgts līgums, kam tiek pievienoti pielikumi, kas attiecas un ir svarīgi realizējamā projekta ietvaros.
Līgumi mēdz būt dažādi, tajā skaitā tipveida. Atsevišķās valstīs līgumi faktiski ir ieguvuši standarta nozīmi, jo noteikumi gadu gaitā ir precīzi izstrādāti un aprakstīti, balstoties uz pētījumiem, pieredzi utt. Atsevišķi tipveida līgumi tiek veidoti kā universāls dokumentu kopums, kas pielietojams plašākā mērogā, nevis tikai vienas valsts ietvaros. Pie tāda tipa līgumiem var pieskaitīt FIDIC līgumus.
FIDIC jeb Starptautiskā inženierkonsultantu federācija (International Federation of Consulting Engineers) dibināta 1913. gadā, tās biedri ir nacionālās inženierkonsultantu asociācijas. Federācijas uzdevums ir tajā uzņemto nacionālo asociāciju vārdā atbalstīt un īstenot inženierkonsultāciju nozares stratēģiskos mērķus un izplatīt informāciju un materiālus, kas varētu būt noderīgi federācijas biedriem. Pašlaik FIDIC ir pārstāvēts vairāk nekā 100 valstīs,2 biedru kopskaits, kas pamatā ir juridiskas personas, visās valstīs pārsniedz 40 000.
FIDIC būtiskākie mērķi un uzdevumi:
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.