26. jūlijā jau 20. reizi izskanēja Publisko tiesību institūta rīkotais konstitucionālās tiesībpolitikas seminārs. Šī gada diskusiju temati ietvēra tādus zīmīgus jēdzienus kā taisnīga tiesa, laba pārvaldība, dabas ilgtspēja, brīvo juridisko profesiju ētika, mākslīgais intelekts, visaptveroša valsts aizsardzība, vārda brīvība un nacionālā tiesību teorija vienotā Eiropas Savienības tiesību telpā. "Jurista Vārds" piedāvā ielūkoties semināra norisē, īpaši pievēršoties diskusijām par vārda brīvību un tiesību teoriju, kā arī nobeigumā apcerēt semināra lomu Latvijas tiesiskajā telpā.
Uzsākot 20. konstitucionālās tiesībpolitikas semināra prāta vētras, pirmdien, 22. jūlijā, norisēja 9. bīriņu vasaras skola pašvaldībniekiem, kuras ietvaros tika aplūkota sabiedrības līdzdalības ģenēze un izaicinājumi, lietderības apsvērumu vērtēšanas metodika, kā arī labas pārvaldības aspekti.
Otrdien uz semināru pulcējās tiesneši uz 5. tiesnešu meistarklasi par vispārējiem tiesību principiem. Latvijas tiesu un Eiropas Savienības Tiesas tiesneši bija sagatavojuši tēzes par šādiem tiesību institūtiem – taisnīga tiesa, tiesneša loma civilprocesā, lietu iztiesāšanas metodoloģija, sacīkstes princips, tiesneša pieteikums Satversmes tiesā. Dienas galveno daļu noslēdza diskusija par tiesu varas un politiskās varas attiecībām.
Brīvo juridisko profesiju ētikas prāta vētrās, kas norisēja trešdienā, iesaistījās Tieslietu padomes, Latvijas Zvērinātu notāru padomes, Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes, Latvijas Zvērinātu advokātu padomes, Latvijas Tiesnešu biedrības, Ģenerālprokuratūras un Eiropas Savienības Tiesas pārstāvji. Vispirms semināra dalībnieki pievērsās tiesu varas profesiju savstarpējo attiecību pilnveidojamības jautājumam, bet pēc tam kārta nāca diskusijai par tiesu varas profesiju attiecībām ar klientu un sabiedrību.
Vārda brīvības robežas kara laikā
Ceturtdienas rītā tika šķetinātas vārda brīvības robežas kara laikā. Ārlietu ministre Baiba Braže izvirzīja tēzi, ka caurmērā demokrātijas nodrošina vērtību sistēmas, kas darbojas lēnāk, bet veicina dažādu grupu iesaisti.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.