10. Decembris 2024 /NR. 50 (1368)
Redaktora sleja
Tiek slietas trepes laukā no “demogrāfiskās bedres”
3

Demogrāfiskā politika Latvijā atgādina ilgstošu tiesvedību, kur katra no iesaistītajām pusēm gaida izlēmīgu spriedumu, bet process ievelkas gadiem. Latvijas nākotnes jautājums ir kļuvis par birokrātiskas atbildības pingponga spēli, kur valdības solījumi diemžēl bieži vien aprobežojas tikai ar vārdiem.

Labklājības ministrijas sagatavotais informatīvais ziņojums “Par demogrāfiskās politikas attīstību”1 iezīmē satraucošu statistiku – tikai 27,7 % no visām Latvijas mājsaimniecībām 2023. gadā bija mājsaimniecības ar bērniem. 2023. gadā Latvijā piedzima 14 490 bērni – par 9,2 % mazāk nekā 2022. gadā un par 16,8 % mazāk nekā 2021. gadā. Negatīvas tendences vērojamas migrācijas saldo, sabiedrības novecošanās un demogrāfiskās slodzes rādījumos. Ziņojumā kā galvenie Latvijas izaicinājumi saistībā ar esošo demogrāfisko situāciju norādīti sabiedrības novecošanās, iedzīvotāju skaita un dabiskā pieauguma samazināšanās, kā arī iedzīvotāju migrācija.

Līdz ar to nepārsteidz, ka valdības gaiteņos atkal aktualizējies jautājums par to, kā tikt laukā no “demogrāfiskās bedres”, kurā pagaidām krītam tikai dziļāk iekšā. Ziņojumā apzinātās problēmas ir skaidrs realitātes atspoguļojums, kas prasa sistemātisku un izsvērtu rīcību. Taču problēmu apzināšanās vēl nenozīmē to risināšanu. Jautājums par atbildības sadalījumu starp iesaistītajām pusēm – valsts iestādēm, pašvaldībām un privāto sektoru – kļūst arvien aktuālāks. Kad par demogrāfiskās situācijas uzlabošanas komponentēm dalīti atbild vairākas institūcijas, nav brīnums, ka politikas īstenošanā trūkst koordinācijas un ka iniciatīvas “pazūd” dažādu institūciju darba plānos.

Papildu izaicinājums ir finansējums. Ziņojums uzskatāmi apliecina, ka teju visiem demogrāfiskās situācijas uzlabošanas pasākumiem ir “nepieciešams papildu finansējums no valsts budžeta”. Šķiet, nevienam nav jāatgādina, kādā stāvoklī ir plānotais valsts budžets un cik daudz lieku līdzekļu tajā ir. Minētais liek uzdot jautājumu: kā šis papildu finansējums tiks iegūts? Un vai budžeta resursu nepietiekamība atkal nekļūs par iemeslu demogrāfiskās politikas izgāšanās epizodei? Ir jāatzīst, ka iepriekšējās iniciatīvas bieži vien bijušas ar fragmentāru ietekmi, jo trūcis vai nu finansējuma, vai politiskās gribas nodrošināt to pilnvērtīgu īstenošanu.

Ziņojumā izvirzītie pārsimts risinājumi šķiet pamatoti, piemēram, tiek runāts par nodokļu atvieglojumiem ģimenēm ar bērniem, pabalstu apmēra palielināšanu, atbalstu dzīvesvietas nodrošināšanai un labvēlīgāku nodarbinātības nosacījumu ģimenēm ar bērniem ieviešanu. Nav šaubu, ka tikai pasākumi dzimstības veicināšanai neatrisinās visas demogrāfiskās situācijas problēmas. Tāpēc pilnvērtīgākam risinājumam nepieciešama visaptveroša, sistēmiska, izsvērta un pēctecīga valsts politika. Līdz ar to ziņojumā īpaši tiek izcelta arī nepieciešamība stiprināt remigrācijas politiku un veicināt piederības sajūtu valstij, kā arī nodrošināt kvalitatīvāku dzīves vidi. Šīs iniciatīvas “uz papīra” šķiet loģiskas un pamatotas, bet lielākais izaicinājums būs to praktiskā realizācija.

Juridiski raugoties, adekvātas demogrāfiskās politikas īstenošana ir valsts pienākums, kas iekļaujas plašākā sociālās drošības sistēmā. Vai Latvija beidzot būs gatava ieviest sistēmu, kurā demogrāfiskā politika ir ilgtermiņa prioritāte, vai arī informatīvais ziņojums būs tikai vēl viens dokuments starp daudziem? Vai ziņojumā izklāstītās idejas tiks realizētas praksē, vai arī mēs atkal kļūsim par lieciniekiem nepietiekamas koordinācijas un finansējuma drāmām? Šie jautājumi ir aktuāli ne tikai politikas veidotājiem, bet arī katram Latvijas iedzīvotājam. Jo galu galā – ja mēs nespēsim atrisināt demogrāfijas problēmas, valsts nākotnes ilgtspēja būs apdraudēta.

Atliek cerēt, ka šī procesa, kura pamati likti informatīvajā ziņojumā “Par demogrāfiskās politikas attīstību”, iznākums būs vairāk par deklarācijām un solījumiem – ka tas būs ilgtermiņa risinājums, kas patiesi uzlabos Latvijas demogrāfisko situāciju.

RAKSTA ATSAUCES /

1. 1 Informatīvais ziņojums “Par demogrāfiskās politikas attīstību”. Pieejams: https://tapportals.mk.gov.lv/legal_acts/e6f4fe32-1aaa-42ae-a9dd-4bfcc7ae1587

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Lipe P. Tiek slietas trepes laukā no “demogrāfiskās bedres”. Jurista Vārds, 10.12.2024., Nr. 50 (1368), 2.lpp.
VISI RAKSTI 10. Decembris 2024 /NR. 50 (1368)
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Un vēl
11. Decembris 2024 / 11:44
0
ATBILDĒT
Kāpēc netiek runāts par to, ka ir ļoti daudz pāri, kuri vēlas radīt bērniņu, taču nespēj to ieņemt vai sieviete nevar bērnu iznēsāt. Vai tiek pētīti iemesli, kādēļ ir tik lielas problēmas ar auglību? Vai tiek meklēti kaitīgie faktori un pieņemti likumi, kas aizliegtu izmantot vielas un produktus, kas grauj auglību?
Naivi
11. Decembris 2024 / 11:36
0
ATBILDĒT
Naivi domāt, ka bērni nedzimst, jo valsts atbalsts par mazu vai finansiālā situācija nav pietiekami laba. Ja tas būtu patiesais iemesls, tad Āfrikas valstīs būtu katastrofāli zema dzimstība, bet bagātajās valstīs vismaz 6 bērni uz vienu sievieti. Kā redzam, situācija ir gluži pretēja. Tātad ir pilnīgi skaidrs, ka iemesli ir citi. Un tagad jautājums, kādēļ neviens neko nedara, lai izdibinātu šos iemeslus? Vai gadījumā pie vainas nav tas, ka kopš pirmā elpas vilciena mūsos teju ieborē to, ka vērtība ir vispirms Tavas labākās atzīmes skolā, pēc tam konkurence par labāku darbu, labākiem ceļojumiem, labāku auto... Cik laimīgi esam ar šo dzīves filozofiju, varam spriest pēc cilvēku sejām uz ielas. Vai bērniem pirmsskolā un skolā māca par ģimeni kā vērtību, par cilvēcību kā augstāko sasniegumu, no kura seko viss pārējais? Māca izņēmuma kārtā vai pat nemāca nemaz. Tādēļ nav ko brīnīties, ka jaunajā vērtību sistēmā bērna radīšana "neierakstās". Un, ņemot vērā to, ka jau šobrīd meitenēm vidusskolā jāmācās valsts aizsardzība (tostarp soļot un šaut), un drīzumā, kā škiet, būs jāiet obligātajā militārajā dienestā, rodas likumsakarīgs jautājums, kādas sekas tas atstās uz jau tā katastrofāli zemo dzimstību.
Seskis
10. Decembris 2024 / 11:23
0
ATBILDĒT
Labs raksts, kas satur iztirzājumu saistībā ar nepieciešamību par demogrāfiskās politikas izstrādāšanu. Kas attiecas uz tēmu pēc būtības, jāpiemin, ka galvenais šķērslis demogrāfiskās problēmas risināšanai ir atšķirīgais vīrieša un sievietes tiesiskais statuss ģimenē un sabiedrībā kopumā. Atbilstoši Stambulas konvencijai vīrietis atrodas zemākajā barības ķēdes posmā, vīrietim piemērojams romiešu tiesību jēdziens - lopa stāvoklis (status noscalis). Sieviete juridiski atrodas nesasniedzami augstākā pozīcijā, līdz ar ko savienība starp sievieti kā pilntiesīgu sabiedrības locekli, un vīrieti kā lopa stāvoklī esošu lietu, nav tiesiski iespējama. Jāņem vērā arī sociālais aspekts - reti, kura sieviete vēlas pēcnācējus no lopa stāvoklī esošas lietas, kas labākajā situācijā varētu atbilst mājdzīvnieka tiesiskajam stāvoklim. Jājautā, kāda ir izeja? Finansiālais atbalsts pats par sevi mērķi nesasniegs, ko rāda demogrāfiskā situācija attīstītajās valstīs. Izeja meklējama demonoloģijā, jo dēmoni Stambulas konvencijā atrodas daudz augstākā sociālajā statusā kā vīrieši. Vīriešu kārtas dēmoni - Inkubi spēj stāties sakaros ar sievieti un radīt pēcnācējus (Kambioni). Inkubi var iemiesoties dzīvā vīrietī, nedzīvā vīrietī, pat salikt savu vīrieša ķermeni no atsevišķām ķermeņa daļām (Demoniality or Incubi and Succubi Author: Ludovico Maria Sinistrari). Dēmonu pēcnācēji - Kambioni Stambulas konvencijas tvērumā atrodas ļoti augstā sociālā stāvoklī un pielīdzināmi Kvadroberiem tiesību apjomā. Tādējādi demogrāfiskā politika izstrādājama ar apsvērumu, ka ģimenes kā sabiedrības pamatšūniņas kodolu veidos sievietes un dēmona savienība. Ņemot vērā apstākli, ka dēmoniem piemīt disfunkcija - nepastāvīgums, kas var izpausties kā nepiedalīšanās bērna uzturēšanas procesā, tiesiskais pienākums dot uzturu sievietei un bērnam tiks noteikts normatīvā līmenī vīrietim vulgaris (parastajam vīrietim), jo vīrieša kā lietas radītie darba augļi juridiski nevar piederēt vīrietim.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties