No 2. līdz 13. decembrim ANO Starptautiskajā tiesā Hāgā notika valstu un starptautisko organizāciju uzklausīšana konsultatīvā atzinuma procedūrā “valstu pienākumi klimata pārmaiņu jomā”. Šī tiesvedība ir ievērojama vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, tā apstiprina, ka valstu rīcība klimata jomā ir kļuvusi par juridiski novērtējamu jautājumu. Lietas nozīmīgumu apliecina arī nepieredzēti lielais valstu un starptautisko organizāciju skaits, kas sniedza apsvērumus – kopā tās bija 98 valstis un 12 starptautiskās organizācijas. Arī Latvija ir ieņēmusi aktīvu nostāju šajā jautājumā, kuru detalizēti aplūkosim turpinājumā.
Kā jautājumi par klimatu nonāca Starptautiskajā tiesā?
Jau 2021. gadā Klusā okeāna salu valsts Vanuatu darīja zināmu savu nolūku vērsties Starptautiskajā tiesā. Šo iniciatīvu sākotnēji rosināja Klusā okeānu valstu studentu grupa, kas pirmā pievērsa uzmanību reālajām briesmām šo valstu pastāvēšanai.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.