Eiropas Savienības Tiesa (turpmāk – EST) 2024. gada 4. oktobrī ir pieņēmusi spriedumu prejudiciālā nolēmuma procesa lietā C-507/23 Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.1 Spriedumā veikta Vispārīgās datu aizsardzības regulas2 (turpmāk – VDAR) 82. panta 1. punkta interpretācija. Minētā tiesību norma paredz, ka jebkurai personai, kurai šīs regulas pārkāpuma rezultātā ir nodarīts materiāls vai nemateriāls kaitējums, ir tiesības no pārziņa vai apstrādātāja saņemt kompensāciju par tai nodarīto kaitējumu.
Spriedumā līdztekus jau agrāk risinātiem jautājumiem par to, vai personas datu aizsardzības pārkāpums pats par sevi pierāda kaitējuma esību, EST pievērsusies arī jautājumam, vai atvainošanās var tikt atzīta par pietiekamu (turklāt vienīgo) kompensāciju par nemateriālo kaitējumu, kā arī – vai datu apstrādātāja attieksme un motivācija var ietekmēt atlīdzinājuma par nodarīto kaitējumu veidu un apmēru.
1. Pamatlietas apstākļi
VDAR 82. panta 1. punkta interpretācija bijusi nepieciešama sakarā ar Latvijas Republikas Senāta tiesvedībā esošu administratīvo lietu starp Latvijā pazīstamu žurnālistu, auto nozares ekspertu (turpmāk – pieteicējs) un Patērētāju tiesību aizsardzības centru (turpmāk – PTAC).
PTAC sociālās kampaņas, kuras mērķis bija palielināt patērētāju informētību par lietota automobiļa iegādes riskiem, ietvaros internetā publicēja videomateriālu “Pārbaudi–Pērc–Lietoto sociālais eksperiments”.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.