Civiltiesiska strīda risinājums nav iedomājams bez pušu sacīkstes, proti, aktīvas pušu dalības tiesvedības procesā, tiesu atstājot vērotāja pusē. Process norisinās, pusēm iesniedzot pierādījumus un pierādot savu prasījumu vai iebildumu pamatotību. Attiecīgi puses ir tās, kas izlemj, kādu lomu ieņems tiesvedības procesā – aktīvu vai pasīvu, kādu pierādījumu apjomu tās vēlas iesniegt lietā, kā arī uz kuriem pierādījumiem tās balstīs savu argumentāciju.
Minētais kā princips nostiprināts Civilprocesa likumā1 (turpmāk – CPL) un likumā “Par tiesu varu”2 un ir viens no taisnīgas tiesas elementiem. Tomēr prakse rāda, ka sacīkstē balstītais tiesvedības process ne vienmēr novedīs pie taisnīga iznākuma.
Šī raksta mērķis ir rosināt diskusiju par izsenis konstatētu, bet joprojām aktuālu viedokļu sadursmi, proti, vai sacīkstes princips nodrošinās taisnīgu spriedumu vai tikai strīda atrisināšanu un vai šie principi savstarpējās hierarhijas un juridiskā spēka ziņā ir līdzvērtīgi.
Satversmē nostiprinātais taisnīgas tiesas princips un tā izpausme civilprocesā
Taisnīgums, pēc Aristoteļa vārdiem, ir vispilnīgākā tikumība. Taisnīga rīcība ir vidus starp divām galējībām – darīt netaisnību un ciest netaisnību. Abas galējības saistītas ar netaisnību. Taisnīgums tātad ir vidus kā pareizais mērs.3
Mūsdienu praksē gan ne vienmēr lietas dalībnieki un tiesa spēj atrast vidusceļu, lai nodrošinātu taisnīgumu, un tas nemaz nav nepieciešams. Visbiežāk kādai no pusēm būs taisnība, bet otrai ne. Kāds būs pildījis savas saistības, kāds ne. Šādā situācijā taisnīgums nebūs atrodams pa vidu, bet gan būs sasvēries kādas puses labā. Jājautā: vai šī puse spēs pierādīt, ka jautājuma atrisināšana tai par labu nodrošinās taisnīgu lietas risinājumu? Līdz ar to jebkurā strīdā svarīgi būs pušu iesniegtie pierādījumi, tostarp to attiecināmība un pieļaujamība, lai nodrošinātu, ka “taisnīguma svari” nosveras par labu konkrētajai strīdus pusei.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.