Viedoklis
Par saprotamu tiesību normu jēgu
Krišjānis Rudzītis, Kriminoloģisko pētījumu centra kriminologs, — "Latvijas Vēstnesim"
Aplūkojot vainas formas, šajā rakstā nozīmīgu vietu ieņēmušas LU profesora Ulda Krastiņa paustās atziņas monogrāfijā "Mācība par nozieguma sastāvu" (1996).
Problēma
Krimināllikumā (KL) ir daudz jaunu tiesību normu. Tās pietiekami plaši un veiksmīgi tiek izskaidrotas krimināltiesību piemērotājiem. Šāda izskaidrošana, neapšaubāmi, ir nepieciešama. Taču nedrīkstētu aizmirst, ka ir arī tādas problemātiskas tiesību normas, kas pārņemtas no Latvijas Kriminālkodeksa (KK). Domājams, ka visproblemātiskākā no salīdzinoši vecajām krimināltiesību normām ir bijusī KK 105.panta 3.daļa, kas tagad ir KL 125.panta 3.daļa.
Šis raksts nebūtu jāuztver kā Krimināllikuma kritika, jo problēmas, kas saistītas ar aplūkojamo normu, ir pastāvējušas vismaz vairākas pēdējās desmitgades. Un tā nav tikai Latvijas problēma. Analoģiska norma bija padomju tiesībās un tika pārmantota visās bijušajās Padomju savienības republikās. Krievijā tā bija KPFSR Kriminālkodeksa (KPFSR KK) 108.panta 2.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.