Juka Peltonens, somu advokāts, — “Latvijas Vēstnesim”
Par soļiem no pagātnes nākotnē
Tas ir fakts, ka ne padomju tiesiskā sistēma, ne advokatūras sistēma nebija piemērota tirgus ekonomikai. Padomju likumdošana neparedzēja privātu uzņēmumu un neierobežotas privātas saimniecības iespējamību. Tai pašā laikā visas citas likumdošanas sfēras, tādas kā civiltiesības, procesuālās tiesības, krimināltiesības, nodokļu, ekoloģiskās, darba, mantošanas, ģimenes, līgumu, apdrošināšanas un citas tiesības, nebija pielāgotas tirgus ekonomikas prasībām. Cilvēki nebija sagatavoti saskarsmei ar ārvalstu tiesību sistēmām. No advokātu darbības viedokļa varētu teikt, ka viņu ikdienas darbs, izņemot krimināllietas, un stāvoklis padomju sabiedrībā bija ļoti atšķirīgs no tirgus ekonomikas valstu advokāta darba. Viena no vislielākajām problēmām sakarā ar tirgus ekonomikas prasībām bija advokātu attiecības ar valsts varu.
Nākamais fakts ir, ka tirgus ekonomikā lielākā nacionālās ekonomikas daļa ir balstīta uz gribas brīvību, privātiem uzņēmumiem, neierobežotu privātu saimniecību un cilvēku atbildību par savu darbību, personu brīvību vienoties par savām tiesībām un pienākumiem. Tirgus ekonomikas valsts augsti attīstīta tiesiskā sistēma nenovēršami ir milzīgi plaša, smalki izstrādāta un sarežģīta, galvenokārt koncentrēta uz privātām tiesiskām attiecībām, tiesībām un pienākumiem.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.