Kibernoziegumi un kriminālprocess
Mag. iur. Uldis Ķinis, Kuldīgas rajona tiesas priekšsēdētājs, Eiropas Padomes Kibernoziegumu komisijas eksperts, — "Latvijas Vēstnesim"
Turpinājums. Sākums "LV" 20.02.2001, Nr.28;
"LV" 27.02.2001, Nr.32
Robeža starp elektroniskā veidā radītu pierādījumu un taustāmu pierādījumu nākotnē var būt ļoti nenozīmīga. Tāpēc būtu lietderīgi šos pierādījumus saistīt ar informāciju sistēmu resursu (informācijas un tehnisko resursu) ieguves, apstrādes un izmantošanas kārtību kriminālprocesa vajadzībām.
Šajā gadījumā ar informācijas sistēmu būtu jāsaprot jebkura iestādes, uzņēmuma vai organizācijas lietvedības sistēma, kas būtu izvietota gan parastā vidē, piemēram, dokumentu mapēs, grāmatplauktos, gan arī elektroniskā vidē, tas ir, datorsistēmās. Kibernoziegumu konvencijas projektā par "...datorsistēmu atzīst jebkuru ierīci vai savstarpēji saistītu ierīču grupu, no kuras viena veic automātisku datu apstrādes procesu, ieskaitot jebkuru radio vai loģisku vai savstarpēji saistītu telekomunikāciju sistēmu". ( sk. Draft Convention on Cyber-crime (Draft N° 25 REV.1.p. )
2001.gada 21. janvārī ES prezentēja dokumentu COM(2000) 890 final " Creating a Safer Information Society by Improving the Security of Information Infrastructures and Combating Computer-related Crime ". Minētajā dokumentā norādīts, ka ES 2000.gada jūnijā ir akceptējusi vispusīgu e–Eiropas attīstības rīcības plānu, kuram noteikti ļoti strauji ieviešanas termiņi. Viena no darbības prioritātēm ir nodrošināt Informācijas sistēmu drošību un izvērst cīņu pret kibernoziegumiem. Šim nolūkam jau 1999.gadā Tamperē tika nolemts, ka jāpanāk, lai dalībvalstis harmonizētu savu likumdošanu attiecībā uz augsto tehnoloģiju noziegumiem, paredzot gan vienotus noziegumu kvalifikācijas, gan soda noteikšanas kritērijus. Minētajā sanāksmē izvirzīti vairāki šīs programmas mērķi.
Tuvākais mērķis noteica, ka dalībvalstīm likumdošanā ir jāparedz efektīvi pasākumi bērnu pornogrāfijas apkarošanā. Šim nolūkam ES Komisijai tika uzdots 2000.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.