15. Augusts 2001 /NR. 24 (217)
Par grēksūdzes noslēpumu un jurisprudenci

Par grēksūdzes noslēpumu un jurisprudenci

Dr.iur. Ringolds Balodis, Tieslietu ministrijas Reliģisko lietu pārvaldes priekšnieks, LU Juridiskās fakultātes Valststiesību zinātņu katedras lektors, — “Latvijas Vēstnesim”

Nobeigums. Sākums “LV” 18.07.2001. Nr. 109

Tomēr baznīca turpināja uzskatīt, ka tās tiesības ir augstākas par laicīgajām. Un 1679.gada 16.februārī, lai Francijas laicīgās tiesas nenonāktu konfrontācijā ar baznīcas tiesām, Tulūzas parlaments ar dekrētu noteica, ka lietas, kas saistītas ar grēksūdzes noslēpumu, ir garīgo tiesu kompetencē.

Jau iepriekš — 1580.gada dekrētā bija noteikts, ka pat gadījumā, ja uz nāvi notiesātais savā pēdējā grēksūdzē ir garīdzniekam atklājis nozieguma līdzdalībniekus, garīdznieks tos izmeklēšanas iestādēm var neatklāt. Pieļauju, ka šī norma ir vairāk balstīta uz bailēm no iespējamas uz nāvi notiesātā apmelošanas mēģinājuma, kas būtu vērsts pret nevainīgiem.

Arī Francijas 1776.gada dekrētā noteikts, ka tāda liecinieka liecība, kas atkārto grēksūdzes saturu, nav pieņemama, un spriedums, kas balstīts uz šādu liecību, ir atsaucams. Šo normu ievērošanu apliecina arī kāds precedents. Kādas marķīzes de Brinvilleres ( Marquise de Brinvilliers ) lietās pēc viņas aresta tika atrasta arī rakstiska grēksūdze, kurā tā atzīst sevi par vainīgu mēģinājumā nogalināt vairākus savus ģimenes locekļus. Tiesa šo dokumentu, izskatot lietu, pilnīgi ignorēja.

Par ļoti svarīgu Francijas tiesību normu, runājot par grēksūdzes noslēpumu, tiek uzskatīts XIX gs. Francijas Sodu likuma 378.pants, kas noteica, ka ārsti un citi medicīnas darbinieki, kā arī aptiekāri, vecmātes ‘’un visas citas personas, kas savas profesijas pēc ir svešu noslēpumu glabātāji’’, gadījumā, ja atklāj šādus noslēpumus, izņemot likumā noteiktos gadījumus, jāsoda ar cietumsodu no 1 līdz 6 mēnešiem vai ar naudas sodu no 100 līdz 500 frankiem.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties