4. Maijs 2000 /NR. 18 (171)
Skaidrojumi. Viedokļi
Ar bažām - no autoru un to tiesībsargu skatpunkta

Ar bažām — no autoru un to tiesībsargu skatpunkta

JUJU.JPG (13761 BYTES) Mag.philol. Inese Paklone, Latvijas autortiesību organizācijas AKKA/LAA izpilddirektore, — "Latvijas Vēstnesim"

Kopš 1993.gada 15.maija Latvijas Republikā bija spēkā likums "Par autortiesībām un blakustiesībām". Gan atsevišķu pantu slavēšana no lietuviešu puses, kam kādu laiku nebija atsevišķa autortiesību likuma, gan vairāk — kritiku par šo likumu no kompetentiem ārvalstu juristiem un organizācijām man ir bijis jādzird visus šos septiņus gadus. Tikmēr mūsu pašu organizācija veidojās un mācījās Eiropas Savienības projektu ietvaros, parakstīja līgumus ar Latvijas autoriem par viņu mantisko tiesību kolektīvo pārvaldījumu, slēdza pārstāvniecības līgumus ar ārvalstu atbilstošajām organizācijām par ārvalstu autoru tiesību administrēšanu mūsu valstī un mūsu autoru pārstāvniecību ārvalstīs, stājās Starptautiskajā autoru un komponistu sabiedrību konfederācijā (CISAC) un piedalījās šīs konfederācijas sēdēs, tehniskajās komisijās un kongresos. Visbūtiskākais līdz šim spēkā bijušā likuma trūkums — rakstot šo Latvijas likumu, vietumis bija sajauktas kopā Eiropas jeb romiešu tiesību normas ar anglosakšu tiesību normām. 1999.gadā Latvija bija pēdējā valsts Eiropā, kura savu autortiesību likumu vēl nebija sakārtojusi vismaz atbilstoši Eiropas tradicionālajām tiesību normām.

Autortiesības ir ne tikai specifiskas īpašumtiesības, bet arī cilvēktiesības. Autortiesību, šo duālistisko tiesību, realizācijai gan pašam autoram — privātpersonai — gan autortiesību organizācijai — nevalstiskai bezpeļņas organizācijai — nepieciešams stiprs balsts: valsts konstitūcija, adekvāta likumu sistēma, kā arī prokuratūras, tiesas, policijas, muitas un citu valstisko institūciju aktīva, precīza un saskaņota dalība konstitūcijas un likumos noteikto tiesību realizācijā.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties