18. Janvāris 2002 /NR. 1 (234)
Kā sadzīvos Darba likums un reliģiskā pārliecība

Skaidrojumi. Viedokļi:

Kā sadzīvos Darba likums un reliģiskā pārliecība

Dr.iur. Ringolds Balodis

BALODIS MB.JPG (18020 bytes)Baznīcas vara pēc savas formas ir statiska, bet valsts vara ir dinamiska. To pierāda tas, ka, neraugoties uz daudzajām valsts iekārtu un sistēmu maiņām, baznīcas iekšējās attiecības starp baznīcas amatpersonām un darbiniekiem ir palikušas nemainīgas. Valsts administrēšanas pamats it tiesību akti, kuru izpildi nodrošina valsts represīvais aparāts. Vēsturē bija laiks, kad baznīca savu varu nodrošināja ar valsts palīdzību, bet pašreiz baznīca savu varu var realizēt tikai ar ticību. Baznīcas pastāvēšanas pamats ir stingri reglamentēti kanoni vai reliģiskās dogmas, kas atzīst tikai augstākas autoritātes varu, ko reliģiskajās organizācijās pauž garīdznieki. Baznīca, kuras pamats ir ārpus cilvēka kompetences esošas dievišķīgas idejas, nepazīst demokrātiskas pārvaldes pamatprincipus un neatzīst kompromisus. Tā savā būtībā ir fanātiska un totalitāra. Reliģiskais fanātisms nepieļauj nekādu uzskatu savdabību vai atšķirīgu viedokli. Cilvēks var tikai pieņemt reliģiju vai noraidīt to. Tie ir principi, kas nodrošināja baznīcas saglabāšanos līdz mūsdienām.

Bieži vien nepaklausība augstākstāvošo garīdznieku viedoklim nozīmēja nonākt konfrontācijā ar pašu reliģiju. Mūsdienās, kad baznīca ir spiesta rēķināties ar demokrātijas principiem un pastāvošajām ekonomiskajām reālijām, tā sāk darboties saskaņā ar demokrātiskiem noteikumiem, lai gan baznīcai ir grūti pieņemt nehierarhisku demokrātisku kārtību. Arī mūsdienās reliģiskās organizācijas amatpersonām, kas ir darba attiecībās ar reliģisko organizāciju, savā privātajā dzīvē un arī attiecībās ārpus darba (baznīcas) ir jāievēro savas baznīcas likumi.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties