12. Februāris 2002 /NR. 3 (236)
Kā interpretēt un pildīt Ceļu satiksmes noteikumus

Kā interpretēt un pildīt Ceļu satiksmes noteikumus

Mag. iur. Māris Ruķers — “Latvijas Vēstnesim”

Foto: Arnis Blumbergs, “LV”

RUKELIS.JPG (13827 bytes)Pašreiz daudzu pašvaldību administratīvās teritorijas ietvaros brauktuvju malās dažādā attālumā un augstumā no ceļa ir izvietotas atšķirīgas formas, krāsojuma un kvalitātes izkārtnes kā informatīva norāde par autobusa, trolejbusa, tramvaja pieturām un sabiedriskā transporta maršrutiem. Šīs plāksnītes ir mazākas par valsts standartā LVS 77:1996 “Ceļa zīmes” iekļautajiem pieturvietas apzīmējumiem, nav pārklātas ar atstarojošu virsmu, un tāpēc var būt apgrūtināta to ievērošana tumšajā diennakts laikā. Praksē novērots, ka atsevišķās vietās Rīgas pilsētā, kur izvietotas šī raksta 1.,2. un 3. zīmējumā norādītā tipa plāksnītes, dažkārt vairs neeksistē attiecīgā transporta maršruts vai arī attiecīgā maršruta sabiedriskie pasažieru transportlīdzekļi šajās vietās nepietur.

Šīs publikācijas mērķis ir noskaidrot to iepriekš minēto izkārtņu juridisko statusu, kuras tiek izvietotas vairākās pilsētās brauktuvju malās, jo no tā ir atkarīga atsevišķu Ministru kabineta 1999. gada 19.janvāra noteikumu Nr. 15 “Ceļa satiksmes noteikumi”1 (turpmāk — Noteikumi) punktu izpilde.

Piemēram, Rīgas pilsētā pārsvarā sastopamas divu tipu izkārtnes (citās Latvijas pilsētās var būt izvietotas citu veidu izkārtnes, taču turpmākā tiesību normu analīze un secinājumi attiecas uz jebkuru no šiem gadījumiem neatkarīgi no izkārtnes vizuālā noformējuma2):

1) izkārtnes, kas it kā apzīmē autobusa pieturu (nav zināms, vai izkārtne norāda uz autobusa, taksobusa vai maršruta taksometra pieturu) — taisnstūra formas plāksnītes, uz kuras zilā fona atrodas baltas krāsas mazāks laukums ar norādi uz autobusa maršrutu, bet uz zilās plāksnes malā uzkrāsots sarkans burts “A” (skat. 1.zīm.);

2) zīmes, kas it kā apzīmē tramvaja vai trolejbusa pieturu — garena taisnstūra formas plāksnīte dzeltenā krāsā, kuras perimetrs pa apmali nokrāsots zaļā krāsā (skat. 2. zīm.). Trolejbusa (un dažkārt arī tramvaja) pieturas tiek apzīmētas vēl arī ar tādu pašu dzeltenu plāksnīti, tikai tai papildus uzkrāsots burts “T” (skat. 3.zīm.).

Paralēli tam autobusa un(vai) trolejbusa, kā arī tramvaja pieturas tiek apzīmētas ar ceļa zīmēm Nr. 534 “Autobusa un trolejbusa pietura” un Nr. 535 “Tramvaja pietura” atbilstoši valsts standartam LVS 77:1996, kas apstiprinātas ar Noteikumiem (daudzās vietās joprojām ir izvietotas vecā parauga ceļa zīmes, kurām šobrīd ir tāds pats spēks kā jaunā standarta zīmēm).

Saskaņā ar Noteikumiem spēkā ir arī ceļa apzīmējums Nr. 946 (skat. 5.zīm.), kas apzīmē sabiedrisko pasažieru transportlīdzekļu pieturas vai taksometru stāvvietu zonu.

Noteikumi izvirza atsevišķas prasības transportlīdzekļu vadītājiem saistībā ar sabiedrisko transportlīdzekļu pieturām vai stāvvietām:

1) 51. punktā ir noteikts: apdzīvotās vietās vadītājam jādod ceļš trolejbusiem un autobusiem, kuri sāk braukt no apzīmētas pieturas.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties