26. Februāris 2002 /NR. 4 (237)
Cik lieliem jābūt grozījumiem Satversmē

Cik lieliem jābūt grozījumiem Satversmē

Kristaps Priednieks, LU Juridiskās fakultātes un universitātes Paris X doktorants, — “Latvijas Vēstnesim”
PRIEDNIEKSS.JPG (16601 bytes)
Foto: no personīgā arhīva

Raksta pamatā — referāts “Vai piedāvātie grozījumi Satversmē ir pietiekami plaši”, nolasīts starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Latvijas suverenitāte un dalība Eiropas Savienībā”, kas notika Rīgas Juridiskajā augstskolā Rīgā 2001. gada 23. novembrī

Pārdomājot iespējamo Latvijas dalību Eiropas Savienībā (ES), svarīgas šķiet divas atziņas.

Pirmā — Eiropas Savienībā dibināšanas līgumi atšķirībā no parastiem starptautiskiem līgumiem izveido tiesību sistēmu, kas:

— uzliek pienākumus un piešķir tiesības ne tikai dalībvalstīm, bet arī personām un

— kļūst par dalībvalstu tiesību sistēmu neatņemamu sastāvdaļu, ko valsts tiesām ir pienākums piemērot.

Un otrā — ekonomisko, sociālo, politisko un citu tiesību piešķiršana personām un šo tiesību aizsardzība ir šodienas Eiropas Savienības un nākotnē — Latvijas dalības tajā būtība.

Vai piedāvātie Satversmes grozījumi un to teorētiskais pamatojums pilnībā ievēro iepriekšminētos aspektus, un vai Latvijas tiesību sistēma ar Satversmi (piedāvātajā redakcijā) tās pamatā nodrošinātu kopienu tiesību pienācīgu piemērošanu Latvijā?

Lai atbildētu uz šiem jautājumiem, sākumā īsi pievērsīsimies piedāvāto Satversmes grozījumu teorētiskajam pamatojumam, tad — kopienu tiesību piemērošanas sistēmai dalībvalstīs, bet noslēgumā izdarīsim dažus secinājumus.

I

Vispirms divi komentāri par “Latvijas Vēstnesī” publicēto “Darba grupas Satversmes grozījumu izstrādei piedāvātā projekta teorētisko pamatojumu”.1

Pirmkārt, personu tiesību aizsardzība pēc valsts iestāšanās ES nav tieši analizēta un izvērtēta.

Teorētiskā pamatojuma daļā par iemesliem, kādēļ Satversme būtu grozāma, atrodam tādus aspektus kā valsts varas īstenošana, valsts institūciju tiesības un pienākumi, līdzsvars starp trim varas zariem, pārmaiņu sabiedrības apziņā atspoguļojums un sabiedrības uzmanības pievēršana. Indivīda un personas plašākā nozīmē tiesības un to aizsardzība vispār nav pieminēta.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties