Nobeigums.
Sākums “LV” 12.02.2002., Nr.23
Foto: no personīgā arhīva |
Šī norma arī ir pretrunā ar LR likuma “Par šaujamieročiem un speciālajiem līdzekļiem pašaizsardzībai” 16.pantu. Tajā noteikts, ka šaujamieroci drīkst lietot pret likumpārkāpēju tikai tad, ja viņš izrāda pretošanos. Neraugoties uz to, Robežsardzes Dienesta nolikumā paredzētas robežsargu tiesības lietot šaujamieroci gadījumos, ja nepieciešams aizturēt robežas pārkāpēju.
Šajā sakarā ieskatīsimies Latvijas Krimināllikuma (turpmāk tekstā — LKl) 284. pantā, kurā ir paredzēta atbildība par valsts robežas nelikumīgu šķērsošanu. LKl 284. panta sankcija par valsts robežas nelikumīgu šķērsošanu ir brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem vai arests, vai naudas sods līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām. Tātad, pēc Robežsardzes likuma 18.pantā ietvertās normas, robežsargam ir mērķtiecīga šāviena izdarīšanas tiesības attiecībā pret valsts robežas pārkāpēju par tāda pārkāpuma izdarīšanu, kurš saskaņā ar pastāvošo noziedzīgo nodarījumu klasifikāciju ir pieskaitāms pie mazāk smagiem noziegumiem (Krimināllikuma 7.p.). Līdz šim vismaz raksta autorei nav zināmi šaujamieroča lietošanas gadījumi pret robežas pārkāpēju uz valsts robežas. Bet kas var notikt gadījumā, ja kāds robežsargs, kārtīgi izstudējot Robežsardzes likumu, atļautos likuma 18.pantā ietverto normu piemērot dzīvē?
Robežsardzes likuma 21. pants paredz dienesta gaitas reglamentāciju. Šis pants paredz sieviešu tiesību diskriminējošu normu attiecībā uz dienestu Valsts robežsardzē, proti, vīriešiem dienesta laiku var pagarināt līdz 60 gadu vecumam, sievietēm — līdz 55 gadu vecumam. Tas ir pretrunā un pārkāpj LR Satversmē nostiprinātu principu par cilvēku vienlīdzību likuma priekšā. Šī norma ir arī pretrunā ar paša Robežsardzes likuma 3.panta 2.daļu, kur arī ietverta norma par personu tiesību un likumīgo interešu aizsardzību neatkarīgi no pilsonības, sociālā, mantiskā un cita stāvokļa, rases un nacionālās piederības, dzimuma un vecuma, izglītības un valodas, attieksmes pret reliģiju, politiskās un citas pārliecības.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.