26. Marts 2002 /NR. 6 (239)
Par vienādajiem uzņēmumu nosaukumiem

Par vienādajiem uzņēmumu nosaukumiem

Jevgeņijs Fortūna, patentu biroja “FORAL” pārstāvis, — “Latvijas Vēstnesim”

Ar Komerclikumu sāktā reforma bez citām tiesību jomām skar arī tādu intelektuālā īpašuma objektu kā firmu nosaukumi.1 Nevienam nav noslēpums, ka ilgu laiku Latvijā tika reģistrēti uzņēmumi ar ļoti līdzīgiem firmu nosaukumiem, kā rezultātā ierindas patērētāji jauca uzņēmumus, kas savukārt radīja virkni kuriozu situāciju. Tādējādi uzkrātā firmu nosaukumu bagāža, kur firmu nosaukumi tā arī nav izpildījuši savu galveno funkciju — dot iespēju atšķirt vienu uzņēmumu no otra —, radīja galvassāpes gan uzņēmējiem, gan patērētājiem, gan valstij.

Lai labotu radušās krīzes situāciju, konkrēti, “atsijātu” sajaucami līdzīgo firmu nosaukumus, tika pieņemtas vairākas normas, daļa no kurām ietverta Komerclikuma spēkā stāšanās kārtības likumā (turpmāk tekstā KLSSKL) un Komerclikumā (turpmāk — KL).

Šajā rakstā gribu izteikt savas domas par nepieciešamību koriģēt dažas KL un KLSSKL normas, kā arī piedāvāt apspriešanai līdzīgo firmu nosaukumu “atsijāšanas shēmas” alternatīvu variantu.

 

I. Par jēdziena “vienāds” lietošanu

KLSSKL 8.panta 4.punktā teikts: “Komercreģistrā ierakstītu vienādu firmu gadījumā pirmtiesības uz firmu nosaka atkarībā no brīža, kad tā reģistrēta Uzņēmumu reģistrā…”. Minētajā kontekstā nav skaidri saprotama formulējuma “vienādu firmu gadījumā” būtība. Vārda “vienāds” izmantošana šajā akta normā, pēc autora domām, nedod iespēju viennozīmīgi traktēt KLSSKL 8.panta 4.punktu, jo dotais termins ir pārāk izplūdis, lai tas raksturotu divu apzīmējumu (firmas nosaukumu) līdzības pakāpi. Tas nozīmē, ka vārda “vienāds” jēdzieniskajās robežās var ietilpt viena vai vairāku nozīmju koncepcijas (skat. 1. zīm.).

Tas var radīt nopietnas problēmas divu firmu nosaukumu līdzības novērtējumā, konkrēti:

— ja par vienādiem uzskata tikai identiskus apzīmējumus (kā tas izriet no dotā termina skaidrojuma saskaņā ar Latviešu literārās valodas vārdnīcu — “tāds, kas pēc savām pazīmēm, īpašībām neatšķiras (no kā)”)2, tad iespējama sajaucami līdzīgu firmu nosaukumu pastāvēšana (kuru atšķirība ir nenozīmīga — tikai viens simbols), piemēram, “Ford” — “Fords M”;

— ja turpretim par vienādiem uzskata identiskus apzīmējumus un līdzīgus apzīmējumus, kuriem ir semantiskie, fonētiskie un/vai vizuāli tuvi vārdiskie elementi (piemēram, “XYZ Datorsistēmas”— “ABC Datoru sistēmas”), tad var nonākt otrā galējībā — piespiest mainīt firmu nosaukumus, kas nav sajaucami līdzīgi ar pretstatīto apzīmējumu.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties