23. Aprīlis 2002 /NR. 8 (241)
Kaimiņiem Igaunijā ir jauns Sodu likums
Dr.iur.
Andrejs Judins
 

Kaimiņiem Igaunijā ir jauns Sodu likums

Mag. iur. Andrejs Judins, LPA Krimināltiesisko zinātņu katedras docents, — “Latvijas Vēstnesim”

Nobeigums.

Sākums “LV” 09.04.2002., Nr.53

1 sk. arī A.Judins “Par aborta krimināltiesisko aspektu.”// Latvijas Vēstnesis, 2001.gada 4.decembrī

Par Igaunijas Sodu likuma sevišķo daļu

JUDINS.JPG (24678 bytes)
Foto: no personīgā arhīva

Igaunijas Sodu likuma (Karistusseadustik — tālāk tekstā — KarSe) sevišķā daļa saturiski un pēc savas nozīmes ir visai līdzīga Krimināllikumam. Savādāk diez vai arī varētu būt, jo kontinentālo tiesību sistēmas valstīs kriminālkodeksi tradicionāli sastāv no divām daļām — pirmajā tiek izskaidroti vispārīgie krimināltiesību jautājumi, bet otrajā, ko dēvē par sevišķo vai speciālo, ir uzskaitīti nodarījumi, par kuriem personai var tikt uzlikti sodi.

Salīdzinot Latvijas Krimināllikumu (KL) ar citu valstu kriminālkodeksiem, var saskatīt ļoti daudz līdzīga. Var atšķirties formulējumi, juridiskās konstrukcijas, bet visās zemēs likumdevējs ar krimināltiesībām cenšas aizsargāt svarīgas sabiedriskās vērtības — cilvēka dzīvību, veselību, drošību, sabiedrisko kārtību utt. Tieši tāpēc šajā rakstā nav paredzēts uzskaitīt visus Igaunijas Sodu likumā paredzētos nodarījumus un tos sīki analizēt. Vienā laikraksta publikācijā nebūtu iespējams paveikt tik apjomīgu darbu, un diez vai tāds mēģinājums attaisnotu sevi. Tomēr rakstā var iepazīstināt ar Sodu likuma sevišķās daļas struktūru, kā arī minēt nodarījumu sastāvus, kuri nav zināmi mūsu Krimināllikumam.

Pievēršot uzmanību Sodu likuma struktūrai, jāatzīmē, ka tā ir komplicētāka nekā Krimināllikumā (skat. zīm.). Latvijas KL sevišķajā daļā ir septiņpadsmit nodaļas, kuras ir veidotas, ievērojot interesi, ko apdraud iekļauto nodarījumu grupas. Igaunijas Sodu likuma sevišķajā daļā kopā ir astoņpadsmit nodaļas, no tām septiņpadsmit nodaļās ir aprakstīti noziedzīgi nodarījumi, bet viena nodaļa nosaka Sodu likuma ieviešanas kārtību. Trīspadsmit nodaļas ietver apakšnodaļas, kuras ir veidotas, ievērojot apdraudēto interešu līdzību. Bez tam atsevišķās apakšnodaļās ir izdarīta vēl smalkāka nodarījumu klasifikācija, veidojot vairākas apakšdaļas. Faktiski arī Latvijas krimināltiesībās noziedzīgie nodarījumi var tikt sagrupēti līdzīgi, tomēr mūsu valstī detalizētu noziedzīgu nodarījumu klasifikāciju pieņemts veikt nevis legālajā, bet doktrinalajā līmenī.

 

Igaunijas likumdevējs veiksmīgi atrisinājis juridiskās personas kriminālatbildības problēmu.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties