Par zādzības un laupīšanas norobežošanu
Dipl.iur. Krišjānis Rudzītis, Latvijas Neatkarīgo kriminologu asociācijas kriminologs, — “ Latvijas Vēstnesim”
Foto: no personīgā arhīva |
Problēmas aktualitāte
Gan zādzība, gan laupīšana kā noziedzīgu nodarījumu veidi ir pazīstami jau gadu tūkstošiem. Tādēļ kopumā nav nopietnu problēmu ne katra minētā veida izpratnē, ne to savstarpējā norobežošanā. Tomēr atsevišķos jautājumos krimināltiesiskā reglamentācija ir aizvien mainīga un kā sekas šim mainīgumam nereti ir teorētiski strīdi, nevienveidīga tiesu prakse un dažkārt arī neadekvāti sodi vainīgajām personām vai pat sava veida vēsturiska netaisnība.
Viens no strīdīgākajiem jautājumiem ir nodarījuma kvalifikācija gadījumos, kad svešas mantas nolaupīšana ir saistīta ar tādām darbībām, kuru vardarbīgums ir niecīgs vai pat vispār apšaubāms. Kādi kritēriji šādu darbību gadījumā var tikt izmantoti, lai norobežotu zādzību no laupīšanas? Minētais jautājums ir sevišķi aktuāls divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, ikdienas praksē ir daudz gadījumu, kad pret cietušo viņa mantas nolaupīšanas procesā tiek lietots faktiski neievērojams fizisks spēks, piemēram, cietušajam no rokas izraujot somu. Otrkārt, šādu gadījumu juridiskais novērtējums nesen vēlreiz tika pārskatīts, 2001.gada 14.decembrī pieņemot Augstākās tiesas Plēnuma lēmumu Nr.3 “Likuma piemērošana krimināllietās par svešas mantas nolaupīšanu” (turpmāk — 2001.gada Plēnuma lēmums).
Vardarbības intensitāte kā norobežošanas kritērijs
Ievērojot nostādni, ka ne jebkura vardarbība ir tik bīstama, lai tās lietošana būtu par pamatu konkrētā mantas nolaupīšanas gadījuma atzīšanai par laupīšanu, padomju krimināltiesībās tika atzīts, ka atsevišķos gadījumos zādzību no laupīšanas var atšķirt pēc vardarbības intensitātes. Tā Latvijas PSR Kriminālkodeksa (LPSR KK) 140.p. 2.d. paredzēja atbildību par atklātu zādzību, kas saistīta ar vardarbību, kura nav bīstama cietušā dzīvībai vai veselībai, vai ar šādas vardarbības piedraudējumu. Pēc minētā panta izslēgšanas 1992.gadā analoģisku zādzības kvalificējošo pazīmi paredzēja Latvijas Kriminālkodeksa (Latvijas KK) 139.p. 3.d.
Par vardarbību, kas nav bīstama cietušā dzīvībai vai veselībai, Latvijas PSR KK 140.p. 2.d. izpratnē tika uzskatīta tāda vardarbība, kuras rezultātā nav iestājusies cietušā nāve, nav nodarīti ne smagi, vidēja smaguma, ne arī viegli miesas bojājumi ar veselības satricinājumu vai darbspēju nenozīmīgu paliekošu zaudējumu1.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.